PiS obiecuje drugi raz to samo. Za pierwszym razem nie wyszło

PiS w swoim Polskim Ładzie obiecuje możliwość budowy domków do 70 m2 bez zezwolenia. Ale to nie koniec, duże nadzieje premier pokłada w budownictwie drewnianym. Zapowiada również udostępnienie darmowych projektów domów. Ale czy tego już nie proponowano wcześniej?

Premier obiecuje udostępnienie darmowych projektów pod możliwość budowania domów o powierzchni 70 m2. Podobne plany były w przypadku pierwszych założeń Mieszkania Plus. To samo rozwiązanie postuluje również... PSL. 

Darmowe projekty domów

Ceny projektów domów rozpoczynają się od około tysiąca złotych, ale to najczęściej schemat bardzo prosty i często bez rozrysowanych szczegółów instalacyjnych. Za bardziej wyrafinowane projekty trzeba już płacić nawet do 25 tys. zł.

Premier zapowiada, że będą udostępnione darmowe projekty domów, z których będzie można korzystać w ramach budowy domu do 70 m2. To nie tylko ukłon w stronę mniej zamożnych inwestorów, ale również zabezpieczenie się przed powstawaniem wątpliwej jakości budynków, jedynie zgłoszonych i prowadzonych bez pomocy kierownika budowy. 

Ten krok zapowiadała w maju Anna Kornecka, czyli ówczesna wiceminister rozwoju, pracy i technologii, która została zdymisjonowana 4 sierpnia. Ale to nie jest pierwszy raz, gdy PiS chciał udostępnić darmowe projekty. 

Mieszkanie Plus i PSL

Na samym początku programu Mieszkanie Plus, gdy sygnowała go jeszcze premier Beata Szydło, były plany by spółka Polskie Domy Drewniane udostępniała plany energooszczędnych domów drewnianych. Gotowa była cała strategia łącząca tanie grunty od Lasów Państwowych z produkcją specjalnego drewna, budową ekologicznych domów z gotowych projektów.

Ostatecznie Lasy Państwowe nie przyłączyły się do programu Mieszkanie Plus, powstała jedynie spółka Polskie Domy Drewniane, ale ona również nie działa według pierwotnych założeń zawartych w Narodowej Strategii Mieszkaniowej. 

Darmowe  projekty domów jednorodzinnych to również postulat PSL-u. Jeszcze w trakcie trwania poprzedniej kampanii samorządowej w 2018 roku politycy tego ruchu poświęcali wiele uwagi tej sprawie.

- Dla rodzin, które chcą osiedlić się poza miastem, przygotowaliśmy program „Ziemia dla młodych". Dzięki niemu osoby do 35. roku życia będą mogły nabywać za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych lub samorządowych. Wraz z działką uzyskają pozwolenie na budowę i projekt budowlany domu energooszczędnego - można przeczytać w oficjalnym programie PSL-u. 

Ale to już było

Darmowe projekty domów więc już były raz proponowane, choć ostatecznie nie zostały wprowadzone. Być może teraz się uda, zwłaszcza że według wstępnych założeń każdy region ma otrzymać swoje umocowane w architekturze regionalnej projekty.

Ale sam pomysł budowy domów bez pozwolenia również nie jest nowy. Mało tego! Możliwość budowania domów bez pozwolenia został wprowadzony i nadal funkcjonuje. Choć niewielu z takiej opcji korzysta. Pisaliśmy szerzej o tej sprawie tutaj