PiS obiecał dziesiątki tysięcy domów z drewna. Po latach budują pierwsze osiedla

- Do 2023 lub 2026 ma powstać ok. 36-43,5 tys. domów jedno- i wielorodzinnych - twierdził w 2018 roku resort gospodarki. Ostatecznie Polskie Domy Drewniane ą w trakcie budowy pierwszych osiedli w całości wykonanych w technologii drewnianej. To dobry impuls dla tej techniki budowlanej.

W 2018 roku rząd szumnie zapowiedział rewolucję na rynku nieruchomości. Zapewniał, że w Polsce powstanie kilkadziesiąt tysięcy domów z drewna. - Do 2023 lub 2026 ma powstać ok. 36-43,5 tys. domów jedno- i wielorodzinnych - twierdził resort gospodarki.

Do życia powołano specjalną spółkę, jednak przez kilka lat Polskie Domy Drewniane nie mogły pochwalić się sukcesem na miarę zapowiedzi. 

Pierwsze "drewniane osiedla" powstają

Polskie Domy Drewniane poinformowały, że po kilku latach prac i przygotowań udało się rozstrzygnąć konkurs na pierwsze "drewniane osiedle". "Miasteczko Winna Góra" powstanie w Środzie Śląskiej. Domy będą oparte o modułowe konstrukcje drewniane z elementami żelbetowymi i stalowymi. "Moduły zaprojektowano zgodnie z technologią zaproponowaną przez organizatora. Część podziemna – garaż, wykonana zostanie w technologii białej wanny na żelbetowej płycie fundamentowej" - czytamy w opisie projektu. 

- Będzie to pierwsze w Polsce tak duże osiedle budynków wielorodzinnych, które powstanie w nowoczesnej technologii wykorzystującej drewno. Dodatkowo stawiamy na wszystkie te aspekty, które są teraz ważne w budownictwie, czyli ekologię, energię odnawialną czy efektywność energetyczną - wyjaśnia mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych.

Polskie Domy Drewniane realizują również inne inwestycje w technologii drewnianej, które zmierzają już ku końcowi. To między innymi osiedle "Jabłoniowa Aleja" przy ul. Rybackiej w Choroszczy oraz osiedle "Domy na Pszennej" w Łodzi. Ponadto PDD nabyło już grunty pod kolejną inwestycję, tym razem w Popławach, przy ulicy Granicznej.

Zbudują osiedle z prefabrykatów

- Ostatecznie zależy nam na tym, aby mieszkańcy osiedla "Miasteczko Winna Góra" w Środzie Śląskiej wprowadzili się do zdrowej, przyjaznej i naturalnej przestrzeni - dodał.

Projektantem pierwszego osiedla jest biuro Chmielewski + Partners. Został wybrany, bo, jak czytamy w komunikacie "poddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały".

Wcześniej spółka Polskie Domy Drewniane informowała, że do końca 2020 roku rozpocznie się budowa czterech pilotażowych inwestycji. - Chcemy, żeby te pierwsze budynki były naszą wizytówką i pokazywały liczne zalety budownictwa drewnianego - wyjaśnił w rozmowie z "DGP" Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Domy z drewna nie są w Polsce popularne. Według danych GUS za rok 2017 zaledwie 450 z ponad 69 tys. budynków mieszkalnych w naszym kraju ma konstrukcję z drewna. Z cegieł, bloczków lub pustaków jest blisko 100 proc. budowli.