Obniżka stóp procentowych przez EBC może ożywić europejski rynek nieruchomości

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 3,75 proc. budzi nadzieję wśród inwestorów na zwiększenie aktywności na europejskim rynku nieruchomości i powrót zagranicznego kapitału, donosi IPE Real Assets.

Jak wskazuje Mahdi Mokrane z firmy Patrizia, obniżka stóp powinna zachęcić do zawierania większej liczby transakcji i poprawić fundamenty rynkowe. Choć jeden ruch EBC nie zmieni znacząco sytuacji z dnia na dzień, jest to krok we właściwym kierunku. Mokrane przewiduje, że Europa stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów, a różnice między oczekiwaniami kupujących i sprzedających zmniejszą się.

 


Z kolei Karolis Adlis z WP Carey uważa, że decyzja EBC podjęta w mijającym tygodniu świadczy o tym, iż najgorsze jeśli chodzi o inflację mamy już za sobą, co powinno ustabilizować rynki i zwiększyć aktywność transakcyjną. Jak zauważa, choć droga przed nami jeszcze daleka, obniżka stóp powinna wzmocnić zaufanie inwestorów, szczególnie w segmencie nieruchomości.

Powrót kapitału zagranicznego

Mahdi Mokrane spodziewa się, że w wyniku działań EBC na rynek europejski powróci więcej zagranicznego kapitału, który dotychczas pozostawał w gotowości. Może to też skłonić niektórych inwestorów do sprzedaży nadwyżek posiadanych aktywów. Dodatkowym impulsem powinno być wznowienie akcji kredytowej przez banki, co wesprze wyceny i złagodzi presję na wskaźniki pokrycia odsetek.
 

Dominique Moerenhout z EPRA podkreśla, że obniżka stóp daje upragnioną ulgę i pokazuje wiarę EBC w zdolność strefy euro do opanowania ryzyka wzrostu cen. Dla spółek nieruchomościowych notowanych na giełdzie stwarza to klimat do rozwoju. Niższe koszty finansowania przywrócą pewność siebie do inwestowania w nowe i istniejące aktywa, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w sektorze.

Szansa na rozwój

Moerenhout zwraca też uwagę, że ruch EBC ułatwi refinansowanie kredytów, co jest istotne dla branży nieruchomości, gdzie finansowanie jest zazwyczaj długoterminowe. Z kolei Karolis Adlis spodziewa się pozytywnego wpływu na rynek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego w Europie, gdyż tańszy pieniądz powinien napędzić większą liczbę transakcji - czytamy w IPE Real Assets. 

 

Fot. Stephanie Jones