Nie masz węgla, ale masz własny las? Czy można wyciąć swoje drzewa? Są dwa "ale"

Już o krok od sezonu grzewczego, a Polacy mają problem z zakupem węgla. Nawet gdy komuś uda się go kupić, to ceny są prawie trzy razy większe niż w zeszłym roku. Nic więc dziwnego, że wielu rodaków szuka innego opału. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza drewno. Wśród czytelników pojawiło się ostatnio pytanie: czy mogę wycinać drzewa na opał z własnego lasu? Odpowiedź nie jest prosta. 

Czy drewno opałowe może skutecznie zastąpić węgiel? Nie do końca, ale w określonych sytuacjach może być bardzo sprawnym zamiennikiem. O szczegółach takiego rozwiązania pisaliśmy tutaj. Czy osoba posiadająca własny las może z tego skorzystać? Odpowiadamy!

Własny las? Możliwe

Czy można kupić fragment lasu? Oczywiście! Zakup działki leśnej odbywa się na tych samych zasadach, co kupno działki budowlanej czy rolnej. Natomiast w porównaniu do innych gruntów, dysponowanie prywatnym lasem jest nieco symboliczne. Chociażby, nie można ogrodzić swojej części lasu (ale można np. oznaczyć i domagać się opuszczenia swojego terenu przez osoby obce). 

 

Na działce leśnej nie można też w większości przypadków stawiać budynków ani zabudowań. Można za to w określonych warunkach korzystać z rosnących drzew. I w przypadku braku węgla na rynku krajowym może to być bardzo kusząca wizja dla osób z piecami kopciuchami. Czy jest sens więc kupić działkę leśną, by móc wyciąć z niej drzewa na opał? 

Wycinka drzew możliwa, ale są dwa "ale"

Posiadając swoją działkę leśną, oczywiście można wycinać drzewa. Ale trzeba przestrzegać przepisów. Przede wszystkim, teren wycinki musi mieć dopuszczoną taką możliwość w uproszczonym planie urządzania lasu. Można również udać się po stosowną decyzję do starosty, w jego imieniu najczęściej decyzję wydają lokalni leśnicy. 

 

Ponadto liczba wyciętych drzew nie może przekroczyć możliwości produkcyjnych lasu, a tę określają już leśnicy. Jakby tego było mało, właściciel działki po wycince ma obowiązek posadzenia nowych drzew, a tych dostarczy nam na szczęście leśniczy. Wycięte drzewa należy jeszcze "ocechować". Jest to czynność niezbędna do uzyskania koniecznego świadectwa legalności pozyskanego drewna. Dopiero drewno "ocechowane", posiadające informację o sztuce i numerze stosu oraz z określoną miąższością, gatunkiem i wymiarami można wywieść ze swojego lasu i przeznaczyć na opał. 

Kupować działkę, by mieć drewno na opał?

Ceny za działki leśne są zróżnicowane i zależą od województwa, potencjału turystycznego czy odległości od parków narodowych. Najczęściej ich cena za m2 nie przekracza kilku-, kilkunastu złotych. Ale czy jest sens zakup działki, by wyciąć z niej drzewa? Jeżeli planujemy skorzystać z drewna w tym sezonie, to nie ma to absolutnie sensu.

 

By drewno uzyskało wystarczającą kaloryczność opałową, musi być najpierw wysuszone. A wymaga to okresu przynajmniej kilku miesięcy, a najlepiej co najmniej dwóch lat. Zakup działki leśnej w tym celu, wiec mija się z celem. 

 

Zdjęcie główne: Steven Kamenar on Unsplash