Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Czy wiesz, jak wybrać kredyt hipoteczny i który bank zaproponuje Ci najlepszą ofertę? Pamiętaj, nawet jeśli jesteś klientem jednej instytucji finansowej przez wiele lat, nie oznacza to, że otrzymasz korzystniejsze warunki. Sprawdź, który kredyt hipoteczny wybrać i co powinno zwrócić Twoją uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej.

Jak wybrać kredyt hipoteczny – najważniejsze pytania

Wybór kredytu hipotecznego wymaga skupienia oraz dokładnej analizy proponowanych przez banki ofert. Wnikliwe porównywanie ofert to podstawa do wybrania kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach. Nie bój się wysyłania wniosków – banki nie zawsze wydają pozytywne decyzje, więc warto zgłosić się do kilku kredytodawców. Tylko na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę? Dzięki tym wskazówkom będziesz wiedzieć, jaki kredyt hipoteczny wybrać.

 

  • Typ oprocentowania oraz marża

 

Rodzaj oprocentowania znacząco wpływa na koszt kredytu oraz wysokość odsetek. Banki oferują kredyty na zmienną stopę procentową i z okresowo stałą stopą procentową. Który kredyt hipoteczny wybrać? Oprocentowanie stałe sprawia, że płacisz co miesiąc taką samą kwotę, więc bezpiecznie możesz planować swój domowy budżet.

 

Warto wiedzieć:

W PKO BP możesz wybrać kredyt hipoteczny ze stałą ratą na okres 5 lat. Po wygaśnięciu aneksu wystarczy, że ponownie wyślesz do banku wniosek o kontynuację niezmieniających się rat oraz podpiszesz nowy aneks.

 

Oprocentowanie zmienne oznacza, że wysokość raty będzie sie zmieniać jeśli zmianie ulegną stopy procentowe. To korzystne rozwiązanie, gdy stopy procentowe spadają bądź utrzymują się niskim poziomie, ale znacznie gorsze, jeśli stają się wyższe. Oznacza to, że i rata będzie wyższa. W perspektywie wieloletniego kredytu hipotecznego trudno przewidzieć bieg wydarzeń. Decydująca jest również marża banku – w PKO Banku Polskim marża jest ustalana indywidualnie i zależy między innymi od wysokości wkładu własnego oraz wysokości kredytu, a także od produktów z których korzysta lub które posiada klient w danym banku.

 

Jesteś zainteresowany zakupem domu lub mieszkania? Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

 

  • Wysokość rat i okres kredytowania

Dobierz je w zależności od Twoich potrzeb. Im dłuższy czas spłaty, tym raty są niższe. W rezultacie odsetki są jednak wyższe. Zdecyduj się na taką opcję, która pozwoli Ci swobodnie funkcjonować bez obniżenia standardu życia. W PKO Banku Polskim kredyt hipoteczny możesz wziąć nawet na 35 lat.

 

  • Całkowity koszt kredytu i RRSO

Wybór kredytu wiąże się nie tylko z ustaleniem kwoty, której potrzebujesz na nowe mieszkanie czy dom. Nie możesz zapomnieć również o dodatkowych kosztach takich jak prowizja banku, odsetki czy wymagane ubezpieczenia. Koszt kredytu poznasz sprawdzając RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i całkowity koszt kredytu. Znajdziesz je w formularzu informacyjnym, który przedstawi Ci wraz z oferta pracownik banku. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, ile pieniędzy zwrócisz bankowi na przestrzeni lat. RRSO pomoże Ci w bezpośrednim porównaniu ofert z różnych banków.

 

  • Prowizja banku

Który bank wybrać starając się o kredyt hipoteczny? Najlepiej taki, który nie pobiera żadnych prowizji. Kredytodawca może ją pobrać za udzielenie kredytu hipotecznego, albo w sytuacji wcześniej spłaty. To bardzo ważne, szczególnie gdy zastanawiasz się nad skróceniem umowy kredytowej.

PKO Bank Polski nie pobierze prowizji, gdy klient zdecyduje się skorzystać z konta osobistego, ubezpieczenia od utraty pracy, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie.

 

Bank nie pobierze jej również w przypadku gdy kredyt będzie na spłatę kredytu w innym banku.

 

  • Rodzaje ubezpieczenia i dodatkowe zobowiązania

Wybór kredytu hipotecznego wymaga również weryfikacji wszelkich dodatkowych kosztów. Banki proponują ubezpieczenia np. nieruchomości, na życie czy też w sytuacji utraty pracy. Niektóre instytucje finansowe wymagają ich obligatoryjnie – w przeciwnym razie kredytodawca nie wyda pozytywnej decyzji. Dodatkowo płatna jest również ocena wartości nieruchomości – każdy bank proponuje inne stawki w zależności od metrażu oraz typu budynku.

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Postaw przede wszystkim na wygodę – wybór kredytu hipotecznego to decyzja na lata.

  1. Wybierz kwotę, która Cię satysfakcjonuje i pozwoli Ci spełnić marzenia – jeżeli Twoja zdolność kredytowa na to pozwala.
  2. Wysokość rat nie może powodować, że każdego dnia będziesz się stresować codziennymi wydatkami.
  3. Upewnij się, że umowa kredytowa jest dla Ciebie zrozumiała i jasna.
Który bank na kredyt hipoteczny wybrać?

Wiesz już, jaki kredyt hipoteczny wybrać. Tylko, który bank spełni wszystkie oczekiwania. PKO Bank Polski wyróżnia się nie tylko przejrzystą ofertą, ale również brakiem minimalnej kwoty kredytu. W przeciwieństwie do innych kredytodawców daje możliwość wyboru kredytu hipotecznego nawet na 35 lat. Można wybrać rodzaj oprocentowania, czyli zmienne lub stałe przez 5 lat – po ich upływie można podpisać kolejny aneks do umowy. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie od utraty pracy, prowizja wyniesie 0% za udzielenie kredytu hipotecznego. Wystarczy, że będziesz miał 10% wkładu własnego, zdolność kredytową oraz czystą historię kredytową. Wniosek możesz złożyć w oddziale banku albo online – pracownik banku pomoże Ci wypełnić go w prawidłowy sposób, aby transakcja przebiegła jak najszybciej dla obu stron.