Montaż baterii prysznicowej – na jakiej wysokości ją zamontować?

Na komfort korzystania z łazienki wpływa wiele czynników. Należą do nich nie tylko dobra organizacja przestrzeni, prawidłowo dopasowane sprzęty czy właściwy dobór akcesoriów, ale też takie szczegóły, jak odpowiednia wysokość baterii prysznicowej. Podpowiadamy, jak ją zamontować, aby było wygodnie i bezpiecznie, a korzystanie z prysznica było prawdziwą przyjemnością.

Prawidłowa wysokość baterii prysznicowej – dlaczego to ważne?

 

Odpowiednia wysokość montażu baterii prysznicowej jest istotna przede wszystkim ze względów użytkowych. Bateria powinna być zainstalowana tak, by każdy z użytkowników prysznica miał do niej swobodny dostęp i mógł wygodnie włączyć i wyłączyć strumień wody, a także bez problemu ustawić pożądaną temperaturę.

 

Bateria zamontowana za wysoko utrudni włączenie i regulację wody i zdecydowanie pogorszy komfort mycia. Z kolei ta zainstalowana zbyt nisko będzie wymagała pochylania się podczas kąpieli, co również może wywoływać frustrację. Nieodpowiednio zamontowane baterie prysznicowe mogą też przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się podczas mycia, a nawet zaserwować solidnego siniaka. Warto więc poświęcić chwilę i zainstalować je tak, by było i bezpiecznie, i komfortowo.

Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?

 

Za optymalną wysokość montażu baterii prysznicowej uznaje się 110-130 cm od podłogi (niektórzy rekomendują, by liczyć wysokość od linii brodzika). Trzeba jednak pamiętać, że takie dane mają tylko charakter podglądowy i służą wyznaczeniu pewnych ogólnych granic. Aby zapewnić sobie najwyższy komfort użytkowania prysznica, wysokość baterii najlepiej dopasować do wzrostu użytkowników.

 

Jeśli z prysznica będą korzystać osoby o różnym wzroście, najlepiej uśrednić wynik i zamontować baterię tak, by każdemu było wygodnie. Czy jeśli prysznic będzie użytkowany również przez dzieci, bateria powinna być zamontowana nieco niżej? Niekoniecznie. Dzieci szybko rosną, więc montaż baterii na niskim poziomie nie będzie zbyt opłacalny. Za 2-3 lata konieczne będą zmiany, a to generuje dodatkowe koszty i wymaga czasu na remont.

 

Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja, kiedy z prysznica mają korzystać osoby niepełnosprawne. Tutaj warto obniżyć wysokość baterii prysznicowej do 80 cm od podłogi. Nie wpłynie to znacząco na komfort pozostałych użytkowników, a osobie poruszającej się na wózku zdecydowanie ułatwi samodzielną kąpiel.

Optymalna wysokość deszczownicy

 

W nowoczesnych łazienkach standardem staje się deszczownica – bardziej rozwinięty wariant klasycznej słuchawki prysznicowej. Deszczownica ma większą powierzchnię, dlatego kąpiel pod nią jest bardziej przyjemna i odprężająca. Od słuchawki prysznicowej wyróżnia ją ponadto bardziej elegancki wygląd, dlatego wybiera się ją też po to, by subtelnie podnieść rangę wnętrza. Deszczownice mogą być montowane na trzy sposoby:

  • do baterii natynkowych lub paneli prysznicowych (deszczownica natynkowa)
  • do instalacji ukrytych w ścianie (deszczownica podtynkowa)
  • lub do sufitu (deszczownica sufitowa)

 

Zarówno w przypadku deszczownicy instalowanej na uchwycie naściennym czy panelu prysznicowym, jak i przy deszczownicy podtynkowej, optymalna wysokość montażu wynosi ok. 210-220 cm od podłogi. Uznaje się, że dla pełnego komfortu kąpieli, deszczownica nie powinna być zamontowana niżej niż 30-40 cm nad głową użytkownika (ważne, by wziąć tu pod uwagę wzrost najwyższego domownika). Takie same zasady warto stosować przy montażu klasycznej słuchawki prysznicowej.

 

Przy deszczownicy sufitowej sprawa wygląda nieco inaczej. Nie ma tu żadnych limitów, bowiem wysokość montażu deszczownicy wyznacza sama wysokość pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, by zamontować ją w centralnym punkcie kabiny, aby strumienie wody równomiernie obmywały ciało.

Montaż baterii prysznicowej przy wannie

 

Bateria prysznicowa może być zamontowana nie tylko klasycznie – w kabinie prysznicowej, ale też przy wannie. Taki zabieg stosuje się wtedy, gdy wanna (uzupełniona o specjalny parawan nawannowy) pełni zarówno swoją tradycyjną rolę, jak i funkcję prysznica. To częste rozwiązanie w małych łazienkach, w których nie sposób ustawić obu tych sprzętów, a użytkownikom zależy i na jednym, i na drugim.

 

Wanna 2w1, z kabiną prysznicową, wymaga montażu odpowiedniej baterii wannowo-prysznicowej oraz naściennego uchwytu ze słuchawką lub deszczownicą (albo z jednym i drugim). W tym wypadku optymalna wysokość baterii prysznicowej powinna wynosić ok. 60 cm – licząc od podłogi. To minimum 10-18 cm od górnej krawędzi wanny.

 

Jakie parametry dotyczące wysokości montażu są zalecane, jeśli w wannie 2w1 ma znaleźć się też deszczownica? Takie same, jak w przypadku tradycyjnego prysznica. Wanna z deszczownicą nie wymaga specjalnego ustalania poziomu instalacji. Tu również zalecane wartości to 30-40 cm nad głową najwyższego użytkownika. Przede wszystkim jednak warto kierować się własną wygodą i indywidualnymi potrzebami.

Jak zamontować baterię prysznicową?

 

Sam montaż baterii prysznicowej nie należy do najtrudniejszych (zwłaszcza montaż baterii ściennych; montaż podtynkowej baterii prysznicowej jest bardziej skomplikowany). Aby zrobić to dobrze, warto na początek skompletować niezbędne narzędzia, jak m.in. miarka, poziomica, wiertarka, wiertła do glazury czy klucz płaski (koniecznie z plastikową nakładką, aby nie porysować baterii podczas przykręcania jej do ściany). Przydadzą się też taśmy teflonowe lub inne hydrauliczne preparaty, zapewniające baterii odpowiednią szczelność.

  • montaż baterii prysznicowej natynkowej

Przy montowaniu baterii prysznicowej naściennej istotne jest dopasowanie rozstawu baterii do położenia wylotów rur instalacji wodnej. Jeśli występują różnice między tymi elementami trzeba zastosować specjalne złączniki mimośrodowe, zwane konikami, które pozwalają zsynchronizować obydwa segmenty. Po przykręceniu baterii trzeba tylko wywiercić otwór na uchwyt prysznica i zainstalować słuchawkę lub deszczownicę.

  • montaż baterii prysznicowej podtynkowej

Montaż prysznica podtynkowego jest bardziej wymagający, dlatego najczęściej zleca się go fachowcom. Na początku trzeba wykuć otwór na baterię (a dokładniej jej element podtynkowy). Następnie, do miejsca, w którym będzie znajdował się mieszacz wody, trzeba doprowadzić rury z ciepłą i zimną wodą (najczęściej wykorzystuje się te o średnicy 15-20 mm).

 

Kolejny etap to wykucie bruzd w ścianie na rury łączące baterię z deszczownicą i ewentualnie inne dodatkowe elementy panelu, jak słuchawka prysznicowa, wylewka wannowa czy dysze do hydromasażu. Po sprawdzeniu szczelności rur, trzeba zatynkować bruzdy ścienne, wykonać niezbędne prace wykończeniowe i podłączyć naścienne elementy prysznica – panel baterii podtynkowej, deszczownicę itd.

 

Wszystkie modele baterii prysznicowych, cały zestaw najnowocześniejszych kabin i brodzików w różnych kolorach i kształtach (np. brodzik kwadratowy, prostokątny, niestandardowy) i inne sprzęty i akcesoria, niezbędne do kompleksowego wyposażenia łazienki, znajdziesz w sklepie lazenkaplus.pl. Możesz liczyć na bogatą ofertę, atrakcyjne ceny, fachową pomoc doradców i szybką realizację zamówienia.