Mieszkanie Plus nie wypaliło. Teraz rząd promuje SIM-y. "Przystąpiło 300 gmin"

Mieszkanie Plus miał być programem, który da Polakom 100 tys. mieszkań dostępnych cenowo. Przez kilka lat realizacji projektu pierwotne plany udało się zrealizować w ułamku. Nie oznacza to jednak, że rząd nie promuje budownictwa przeznaczonego dla tych, których nie stać na kredyt. 

Pomysłem, który szczególnie intensywnie promuje rząd,  są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Na początku kwietnia nastąpiło podpisanie aktu notarialnego powołującego do życia spółkę SIM Lubelskie. Jest to pierwszy SIM na Lubelszczyźnie, a dwudziesty siódmy w Polsce. Do spółki przystąpiło 17 gmin (Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Niemce, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszów Lubelski oraz Włodawa).

 

SIM-ów jest jednak w Polsce znacznie więcej. Ostatnia inicjatywa oznacza, że łącznie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych współpracuje już ponad 300 gmin z całej Polski.

 

 

Po co nam SIM-y?

Potrzebę wspierania inicjatyw prospołecznych tłumaczył Prezes KZN, Arkadiusz Urban. – Cieszymy się, że tak wiele samorządów zdecydowało się partycypować w programie SIM. Pokazuje to skalę problemu jaki stanowi deficyt tanich, dostępnych mieszkań na długoterminowy najem. Potrzeby w tym zakresie są ogromne praktycznie w każdym województwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie - mówił. 

 

Wtórował mu Zastępca Prezesa KZN, Jakub Pyżanowski. – Mam nadzieję, że już niedługo widoczne będą efekty naszej współpracy. SIM-y to bardzo cenna inicjatywa, dzięki której wiele rodzin o niskich dochodach będzie mogła zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu. 

Miało być 100 tys. Ile mieszkań dają SIM-y?

Plany związane ze Spółdzielniami nie są już tak ambitne jak w przypadku programu Mieszkanie Plus. Gminy, które przystąpiły do programu, będą budować ponad 26 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstanie kilka kolejnych SIM-ów, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys. - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

 

O tym, że rządowy program nie pozwolił zrealizować pierwotnych celów, mówił sam premier. - Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań - mówił Mateusz Morawiecki już w czerwcu zeszłego roku. Zapowiedział jednak nowe inicjatywy w tym zakresie. - Chcemy, aby było jak najwięcej mieszkań - zapewniał.