Masz choinkę na działce i chcesz by stała się ozdobą salonu na święta? Sprawdź czy możesz ją wyciąć

Ładnie ozdobione drzewko to konieczna ozdoba polskich domów w okresie świąt Bożego Nrodzenia. Wielu rodaków decyduje się rokrocznie na zakup prawdziwego drzewka. A co w sytuacji, gdy na naszej posesji rośnie dorodna sosenka bądź jodła i chcielibyśmy nią udekorować wnętrze? Możemy? Potrzebne jest pozwolenie? Tłumaczymy!

Ceny żywych drzewek zależą od ich wielkości oraz gatunku. Największe choinki mogą kosztować nawet 250 zł, podaje serwis gazetaprawna.pl. Ale co w przypadku, gdy zechcemy wyciąć z ogródka własne drzewko?  

Wszystko zależy od obwodu

Niezależnie, czy na naszej posesji rośnie jodła, świerk czy sosna, możemy je wyciąć bez większego problemu, ponieważ nie są to drzewa chronione w specjalny sposób przez polskie prawo. To popularne w kraju gatunki i obowiązują je przepisy ogólne. Jeżeli na wysokości 5 cm pień drzewka nie ma więcej niż 50 cm obwodu, możemy je wyciąć bez zgłaszania tego komukolwiek. 

 

Trudno sobie wyobrazić by ktokolwiek potrzebował drzewka do salonu o większym obwodzie, ale jeżeli zaszłaby taka potrzeba, to należy ją zgłosić w urzędzie. Zamiar takiej wycinki należy zgłosić w lokalnym urzędzie gminy, a odpowiedź urzędników powinniśmy czekać maksymalnie 14 dni. Jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu, drzewko można wyciąć. 

Warto przy tym pamiętać, że drzewka nie możemy wyciąć, jeżeli jest to związane z działalnością gospodarczą, bądź gdy drzewko znajduje się na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Wycięcie będzie zabronione również w sytuacji, drzewko jest objęte którąkolwiek formą ochrony przyrody.

Drzewko z lasu?

Dotychczas opisywana sytuacja dotyczy działek budowlanych. A co w sytuacji, gdy posiadamy działkę leśną? Tutaj zaczynają się schody. Nie chodzi już tylko o obwód. W naszym obowiązku leży upewnienie się, czy drzewko na naszej działce nie leży na terenie UPUL, czyli uproszczonego planu urządzania lasu. 

 

Jeżeli tak jest, to o każdorazowe wycięcie należy się zgłosić do organu sprawującego na nim nadzór. Jeżeli UPUL dopuszcza możliwość wycinki lasu i tak musimy zgłosić taki zamiar do miejscowego leśnika bądź nadleśnictwa. Po wycięciu należy drzewko jeszcze nacechować, czyli dokonać legalizacji. Takie świadectwo jest darmowe.  

A co, jeżeli drzewko nie znajduje się na terenie objętym UPUL? Wówczas zgodę na wycinkę musi wyrazić starosta. Właściciel działki wówczas najczęściej jest zobligowany do uzupełnienia drzewostanu w ciągu 5 lat.

 

Zdjęcie główne: Julianna Arjes on Unsplash