Kupno mieszkania od dewelopera – o czym warto pamiętać?

Marzysz o mieszkaniu, jednak nie wiesz, jak rozpocząć poszukiwania odpowiedniego lokum? Decydując się na nieruchomość od dewelopera, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na położenie inwestycji czy cenę interesującego metrażu. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje też sposób sfinansowania marzenia. O czym warto pamiętać w trakcie poszukiwań mieszkania od dewelopera?

Zakup mieszkania od dewelopera – od czego zacząć?

 

Rozpoczęcie poszukiwań własnego „M” potrafi być zarówno ekscytujące, jak i… kłopotliwe. Liczne rozterki i rozmyślania mogą przesłonić Ci sens całej inwestycji czy rodzić wiele dylematów– aby do nich nie dopuścić, na samym początku warto zastanowić się m.in. nad:

  • aktualnymi możliwościami finansowymi – zadaj sobie pytanie, czy posiadasz odpowiednią ilość gotówki oraz jaką masz zdolność kredytową – to ważne, o ile decydujesz się na zakup nieruchomości np. korzystając przy tym z kredytu hipotecznego;
  • swoimi potrzebami i planami na przyszłość – przede wszystkim pomyśl, w jakiej okolicy powinno znajdować się mieszkanie, ale też zastanów się nad preferowanym rozkładem pomieszczeń w wymarzonym mieszkaniu;
  • sposobem poszukiwania ogłoszeń o nowych inwestycjach – na osoby zainteresowane kupnem lokalu z rynku pierwotnego czekają ogłoszenia na różnych branżowych portalach internetowych, ale też np. na targach nieruchomości czy w mediach społecznościowych.

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania – czy to od dewelopera, czy z rynku wtórnego – warto zawczasu podjąć decyzję o sposobie finansowania inwestycji. Wielu potencjalnych właścicieli nieruchomości decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, z którego pomocą są w stanie kupić własne „M”. Przykładowo, z Santander Bank Polska sfinansujesz do 90% wartości mieszkania, a zobowiązanie spłacisz w równych lub malejących ratach. Sprawdź szczegóły na: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-mieszkaniowy.

O czym pamiętać, decydując się na mieszkanie od dewelopera?

 

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przeglądanie ogłoszeń w internecie, pamiętaj, że na wartość mieszkania wpływa wiele czynników. Oprócz metrażu lokalu, podczas ustalania ceny za metr kwadratowy nieruchomości uwzględnia się takie elementy, jak choćby:

  • lokalizację – dużym powodzeniem cieszą się nieruchomości położone w centrum, niedaleko lokali usługowych, terenów zielonych i sklepów, a także z rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej;
  • standard wykończenia – mieszkanie może zostać jedynie wyposażone w drzwi wejściowe i otynkowane ściany lub urządzone „pod klucz”;
  • specyfikę osiedla – te najnowocześniejsze nie tylko gwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom, ale też zapewniają różne atrakcje, np. wspólny ogród, boiska do koszykówki czy tężnie solankowe.

 

W trakcie przeglądania ofert zwróć uwagę także na samego inwestora – postaraj się przeczytać opinie na jego temat oraz – o ile to możliwe – spotkaj się z jego przedstawicielami. Na miejscu poproś o prospekt informacyjny – dzięki dokumentowi dowiesz się więcej o samym sprzedawcy, przyszłości budowanego osiedla oraz planowanym terminie zakończenia prac budowlanych.

Odbiór mieszkania od dewelopera a umowa – na co zwracać uwagę?

 

Po wybraniu odpowiedniego mieszkania czeka na Ciebie ustalanie warunków porozumienia oraz podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. W tym momencie określana jest także wysokość ewentualnego zadatku.

 

Jeszcze przed dokończeniem ostatnich formalności z deweloperem, musisz umówić się na odbiór nieruchomości. Przyda Ci się przy tym pomoc zaprzyjaźnionego fachowca, który przyjrzy się standardowi wykończenia mieszkania (np. sprawdzi, czy wymiary pomieszczeń są zgodne z umową) oraz ustali z Tobą dalsze kroki remontu. Pamiętaj – pośpiech to zły doradca! Dokładnie przyglądaj się wszystkim kątom mieszkania, a wszelkie niedociągnięcia od razu zgłaszaj do dewelopera.

 

Ostatni krok w drodze po własne „M” polega na podpisaniu ostatecznej umowy ze sprzedawcą i rozliczeniu całej transakcji. Wyodrębniony i wolny od obciążeń lokal należy ubezpieczyć oraz – jeżeli finansujesz zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego – wpisać do hipoteki na rzecz banku. Po zakończeniu wszystkich formalności, wystarczy wykończyć mieszkanie i wprowadzić się do wymarzonych czterech kątów.