Brytyjski magazyn „Which?” ponownie uznał stolicę Małopolski za najlepszy cel podróży w Europie, doceniając relację jakości do ceny oraz ofertę kulinarną. To sukces, który wpisuje się w długofalową strategię miasta, zachęcającą również samych krakowian do wchodzenia w rolę lokalnych turystów.
W najnowszym zestawieniu przygotowanym przez prestiżowy brytyjski magazyn podróżniczy, Kraków wyprzedził tak uznane marki turystyczne jak Wenecja, Walencja, Wiedeń czy Berlin. Wyniki opublikowane we wrześniu 2025 roku opierają się na badaniu przeprowadzonym wśród ponad półtora tysiąca turystów, którzy ocenili swoje doświadczenia z podróży do europejskich metropolii. Stolica Małopolski uzyskała imponujący wynik 92 proc. satysfakcji, deklasując konkurencję w kluczowych dla odwiedzających kategoriach.
Analitycy zwracają uwagę, że Kraków jako jedyne miasto w całym zestawieniu otrzymał maksymalną notę pięciu gwiazdek w kategorii stosunku jakości do ceny. Brytyjczycy wyliczyli, że średnia cena noclegu w stolicy Małopolski wynosi około 68 funtów, czyli blisko 335 złotych, co pozwala na pobyt w wysokim standardzie bez nadwyrężania budżetu. Dla porównania, nocleg w wiceliderze rankingu – Wenecji – to koszt niemal dwukrotnie wyższy. Równie wysoko oceniono krakowską gastronomię. Pięć gwiazdek w tej kategorii stawia polskie miasto w jednym rzędzie z najlepszymi kulinarnymi destynacjami kontynentu.
W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że turyści doceniają nowoczesną interpretację kuchni polskiej, wskazując na takie lokale jak wyróżniona w przewodnikach restauracja Bottiglieria 1881 czy Pod Nosem. Nie bez znaczenia pozostaje unikalna atmosfera piwnicznych barów i klubów jazzowych, takich jak Piwnica pod Baranami, które budują nocne życie miasta. Wysokie noty, bo aż cztery gwiazdki, przyznano również za ofertę kulturalną oraz łatwość poruszania się po mieście, co w przypadku historycznego centrum wpisanego na listę UNESCO ma kluczowe znaczenie dla komfortu zwiedzania.
Obecny triumf Krakowa w międzynarodowych rankingach nie jest dziełem przypadku, lecz efektem wieloletniej pracy nad wizerunkiem miasta i jakością usług turystycznych. Warto przypomnieć, że już w trudnym dla branży 2020 roku miasto zainicjowało szeroko zakrojoną kampanię społeczną pod hasłem „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Ówczesne działania, koordynowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz miejskie wydziały, miały na celu nie tylko wsparcie lokalnych przedsiębiorców, ale przede wszystkim zmianę myślenia o tym, kim jest turysta w stolicy Małopolski.
Władze miasta zwracały wówczas uwagę, że około 10 proc. mieszkańców Krakowa opiera swój byt na usługach związanych z turystyką. Strategia ta zakładała włączenie lokalnej społeczności w proces odkrywania miasta na nowo. Oferta obejmowała wówczas aktualizację tras zwiedzania, tematyczne spacery prowadzone przez entuzjastów i ekspertów od literatury czy rzemiosła, a także liczne warsztaty. Działania te miały na celu pokazanie, że Kraków jest miastem otwartym i atrakcyjnym nie tylko dla gości z zagranicy, ale także dla samych mieszkańców, którzy często nie znają pełni oferty kulturalnej i rozrywkowej swojego miejsca zamieszkania.

