Komary, muchy, pająki. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed owadami

Wszelkiej maści owady nie są ulubionymi lokatorami naszych domów i mieszkań. Co robić, by się ustrzec przed ich wizytą? Jak nie dopuścić do inwazji insektów w mieszkaniu?

Nie ma jednego uniwersalnego odstraszacza na wszystkie owady chcące dostać się do środka. I nie ma takiej potrzeby, ponieważ zazwyczaj domy i mieszkania są atakowane przez konkretną grupę owadów. Oto krótka ściągawka, jak można sobie z nimi poradzić.

Komary
 • Kombinacja ziół - komary są wyczulone na związki chemiczne zawarte w takich ogólnodostępnych ziołach jak kocimiętka, pelargonia, liść pomidora, mięta i bazylia. Ważne! Kwiaty muszą kwitnąć, nie mogą być ususzone. Cena: do 15 zł za doniczkę ziół
 • Cebula oraz ocet - aromaty tych dwóch produktów należą do najmniej przyjemnych dla komarów. Wystarczy ustawić na parapecie pokrojoną cebulę bądź szklankę z octem, by nie mieć niechcianych, owadzich lokatorów. Wada? Nie tylko komary nie lubią tych aromatów. 
  Cena: do 5 zł
   
 • Terpentyna - rozwiązanie ostateczne. Terpentyna jest środkiem do rozpuszczania tłuszczy, parafin i żywic. Ma ponadto drażniący zapach. Pozostawienie otwartej butelki na 20 minut w pomieszczeniu, gdzie są komary, powinno pomóc. Później powinno się przewietrzyć wnętrze. Należy dodać, że jest to substancja drażniąca również dla ludzi, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Dlatego tę metodę powinno się stosować w ostateczności. 
  Cena: do 15 zł za butelkę półlitrową
   
 • Wkładki do kontaktu -  popularne wkłady do kontaktu, które uwalniają środek odstraszający w czasie swojego działania. Są wyposażone również we wkłady odpowiednie do stosowania w pokoju dziecięcym. 
  Cena: do 20 zł za urządzenie oraz do 10 zł za wymienny wkład
Muchy
 • Domowy preparat na owady - specjalny preparat na owady można przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć pół szklanki wody, pół szklanki mleka oraz dodać 25 gramów formaliny. Wszystko dokładnie wymieszać i porozlewać do szklaneczek, które następnie ustawia się przy drzwiach i oknach. Muchy będą wabione substancją, a po jej dotknięciu nie będą w stanie odlecieć. Bardzo ważne! Do tego środka nie mogą mieć dostępu dzieci.
  Cena: do 10 zł za półlitrową butelkę formaliny
   
 • Paproć i inne rośliny - paproć jest kwiatem, której muchy unikają. Wystarczy postawić doniczkę z paprocią na parapecie, by rozwiązać problem wlatujących owadów. Pomóc mogą również takie rośliny, jak czosnek, papryka, liście orzecha włoskiego oraz piołun. 
  Cena: do 10 zł za doniczkę
Pająki
 • Kasztany i żołędzie - by uniknąć nieproszonych pajęczaków, można przy drzwiach i na parapetach poukładać żołędzie oraz kasztany. Owoce te wydzielają nieprzyjemny dla pająków aromat. 
   
 • Cytryna - zapach cytryny również nie jest lubiany przez pająki. Cytrynę należy przekroić i posmarować jej sokiem framugi okien i drzwi. Po użyciu cytryny nie powinny zostać ślady. 
  Cena: do 5 zł
   
 • Mięta - pająki nie przepadają za zapachem mięty. Wystarczy postawić kwitnącą miętę na parapecie. 
  Cena: do 10 zł za doniczkę
Sposoby uniwersalne

Niektóre rozwiązania są uniwersalne i działają na różne owady. Oto one:

Moskitiera siatkowa - jedno z prostszych rozwiązań. Naklejana siatka zabezpiecza okna przed wlatywaniem owadów do wnętrza. Problemem tego rozwiązania jest nietrwałość siatki. Potrafi się szybko odkleić od framug i wtedy bariera jest nieszczelna. Dostępne są modele na okna oraz drzwi (z magnesami na łączeniach).
Cena: od 10 do 40 zł za sztukę

Moskitiera ramowa - rozwiązanie podobne, lecz dużo bardziej trwałe. Przy odpowiedniej eksploatacji może wytrzymać nawet kilka sezonów. Siatka jest zamocowana na specjalnym stelażu bądź ramce. Dostępne są modele na okna oraz drzwi.
Cena: od 60 do 350 zł za sztukę

Lampy owadobójcze - jedno z lepszych rozwiązań, skuteczne również na świeżym powietrzu np. na tarasie. Lampa ultrafioletowa wabi owady, a metalowy ruszt wokół lampy je zabija, ponieważ jest pod napięciem. Rozwiązanie dobre do dużych pomieszczeń oraz do ogrodu. Wymaga częstego sprzątania.
Cena: od 60 zł za małe urządzenie do 700 zł za urządzenia do pomieszczeń sanitarnych