Kątnik domowy i sieciarz jaskiniowy. Największe i najgroźniejsze pająki, jakie spotkasz w domu

Potrafią solidnie przestraszyć, a w skrajnych sytuacjach nawet ukąsić. Największe pająki, jakie można spotkać w polskich domach i mieszkaniach, są całkiem pokaźnych rozmiarów. Kątnik domowy potrafi osiągać ponad 10 centymetów! Inny kąsa niczym osa.

Polsce pod względem jadowitych stworzeń, które można spotkać w domu, daleko do np. Australii. Nie oznacza to jednak, że odczuwający paniczny strach przed pająkami, mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Kilka gatunków żyjących w naszym kraju uwielbia bliskość człowieka. Spotkać można je w mieszkaniach i domach.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Najbardziej jadowity mieszkaniec twojej piwnicy

Sieciarz jaskiniowy jest najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce. I chociaż, jak wskazuje nazwa, głównym miejscem jego występowania są jaskinie,  to nie stroni od studzienek kanalizacyjnych oraz piwnic.

Intruza łatwo dostrzec - ma bowiem aż 5 cm - i rozpoznać, bo tworzy bardzo charakterystyczny kokon. Lepiej bezpośredniej konfrontacji ze stworzeniem unikać, bo ugryzienie nie jest przyjemne. Na szczęście przebicie skóry człowieka jest dla pająka bardzo trudne, dlatego spotkanie z nim powinno skończyć się jedynie na strachu.

Kątnik większy jest mniej groźnym pająkiem, jednak łatwiej może wystraszyć, wraz z odnóżami osiąga bowiem potężny jak na polskie warunki rozmiar 10 cm. Nie unika światła, mieszka blisko ludzi. Żyje - jak nazwa wskazuje - w narożnikach pomieszczeń, gdzie tworzy lejkowate sieci, a także w donicach, piwnicach, za meblami.

Po mieszkaniu buszują zazwyczaj nocą, są drapieżnikami. Powinniśmy je doceniać - oczyszczają nasze domostwo z nieproszonych gości takich jak np. rybiki cukrowe, a nawet inne pająki. 

W niekorzystnych okolicznościach - np. przytrzaśnięty podczas snu - może ukąsić człowieka. Jego jad nie jest jednak groźny, ale ból może być spory, a osoby uczulone na jad mogą spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji.

Tygrzyk paskowany - "osa", którą spotkasz w ogrodzie

Kolejny pająk, który lubi przebywać blisko człowieka to Tygrzyk paskowany. Spotkać można go w ogrodach, a jego ugryzienie podobne jest do użądlenia osy.

Tygrzyk jest jednym z tych gatunków, w których szczególnie trudny los spotyka samców. Są oni najczęściej zjadani przez samicę - często jeszcze w trakcie kopulacji.

W jaki sposób zminimalizować szansę pojawienia się nieproszonych pająków w domu lub mieszkaniu? Kluczowe jest utrzymywanie czystości i dbanie o zabezpieczenie domowych zapasów. Rozsypany ryż, mąka, cukier, przyciągają insekty, a za nimi do naszych domostw przybywają pająki.