Jura E8 czy Jura S8 – który wybrać i czy warto dopłacić?

Szwajcarska marka Jura zyskała ogromną renomę wśród miłośników dobrej, aromatycznej kawy, a jej sprzęty mają opinię funkcjonalnych i bezawaryjnych. Do największych bestsellerów producenta należą modele Jura E8 oraz Jura S8, które przygotują zarówno klasyczne kawy bez mleka, jak i specjały z obfitą warstwą aksamitnej pianki. Oba ekspresy są do siebie często porównywalne i chociaż mają wiele podobieństw, to można także znaleźć między nimi kilka istotnych różnic. Który model będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku? Jakie kawy potrafią przygotować oba ekspresy? Czy warto dopłacić do bardziej funkcjonalnego modelu Jura S8? Sprawdź!

Ekspres do kawy Jura E8 (EB)

 

Wiele osób decydując się na pierwszy ekspres do kawy, wybiera właśnie model Jura E8, który jest dostępny w aż 4 wariantach kolorystycznych: Piano White, Piano Black, Dark Inox oraz Moonlight Silver. To wydajne urządzenie jest w stanie przygotować aż 17 różnych napojów i posiada dwie regulowane wylewki – do kaw czarnych oraz do specjałów z dodatkiem mleka. Sterowanie odbywa się za pomocą kolorowego wyświetlacza z sześcioma przyciskami, a menu jest dopracowane graficznie i przyjazne dla użytkownika.

 

Za efekt parzenia kawy odpowiadają technologie opatentowane przez szwajcarskiego producenta – Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej dba o wydobycie jak największej ilości aromatu nawet wtedy, gdy czas parzenia jest krótki, a młynek Professional Aroma Grinder mieli ziarna kawy niezwykle precyzyjnie. W pojemnikach urządzenia zmieści się 280 gramów dowolnej kawy, 1,9 l wody oraz 16 porcji fusów, a Inteligentny System Wody czuwa nad tym, by w procesie parzenia nie brały udziału żadne szkodliwe składniki. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania za pomocą smartfonu, po dokupieniu specjalnego nadajnika Smart Connect.

Jura E8 – cena

Ekspres do kawy Jura E8 (EB), który przygotuje specjały z dodatkiem pianki mlecznej, to jeden z najbardziej przystępnych cenowo modeli w ofercie szwajcarskiego producenta. Jego cena wynosi 5499 zł.

Ekspres do kawy Jura S8


Ekspres do kawy Jura S8, podobnie jak model Jura E8 jest w stanie przygotować zarówno kawy czarne i mleczne, a łącznie oferuje 15 specjałów do wyboru. Sterowanie w tym funkcjonalnym urządzenie odbywa się za pomocą dotyku, na ekranie o przekątnej 4,3”, a dużym atutem jest funkcja programowania indywidualnych preferencji – użytkownik może zmieniać nazwy kaw, kopiować specjały i przestawiać ich położenie. W zestawie dołączono również nadajnik Smart Connect, dzięki któremu ekspres jest przystosowany do zdalnego sterowania od razu po zakupie.

 

W ekspresie Jura S8 nie zabrakło technologii, z których słynie szwajcarska marka – Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej zadba o to, by nawet małe kawy parzone w czasie krótszym niż minuta zachwycały bogactwem walorów smakowych, a Inteligentny System Wody czuwa nad pracą filtra, który chroni przed szkodliwymi składnikami i kamieniem. Mieleniem ziaren zajmie się niezwykle wydajny i precyzyjny młynek Professional Aroma Grinder, a w pojemnych zbiornikach zmieści się 280 gramów kawy, 1,9 l wody oraz 16 porcji fusów. Model Jura S8 występuje w trzech wersjach kolorystycznych: Moonlight Silver, Piano Black oraz Chrome.

 

Jura S8 – cena

 

Zakup ekspresu do kawy Jura S8 wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku modelu Jura E8. Oferuje więcej funkcjonalności, w tym ekran dotykowy, zaawansowane opcje personalizacji oraz nadajnik Smart Connect w zestawie. Jego cena wynosi 7699 zł.

Jura E8 vs Jura S8

 

Zarówno model Jura E8, jak i bardziej funkcjonalny Jura S8 przygotowują kawy, wykorzystując te same technologie: Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, Inteligentny System Wody, technologię Gładkiej Pianki oraz młynek Professional Aroma Grinder. Mają także zbiorniki o takiej samej pojemności. Największe różnice dotyczą oferowanych specjałów i sposobu obsługi. Oto cechy, które sprawiają, że ekspres do kawy Jura S8 jest uznawany za bardziej funkcjonalny model:

 

  • Wygoda sterowania – ekspres Jura E8 posiada kolorowy wyświetlacz 2,8” oraz 6 przycisków do sterowania po jego bokach. W ekspresie Jura S8 ekran jest większy (jego przekątna to 4,3”) i reaguje na polecenia wydawane dotykiem! Ponadto, użytkownik może dostosować wygląd menu startowego do swoich preferencji, zmieniając nazwy kaw i kolejność wyświetlania.
  • Nadajnik Smart Connect, czyli akcesorium rozbudowujące ekspres do funkcji zdalnego sterowania jest dostępny w zestawie z modelem Jura S8. Natomiast posiadacze ekspresu Jura E8 muszą dokupić tę część, jeśli chcą sterować urządzeniem za pomocą smartfonu.
  • Liczba dostępnych specjałów – oba ekspresy przygotują m.in. Espresso, Cappuccino, Latte Macchiato oraz Flat White. Jednak w ekspresie E8, który przygotowuje 17 specjałów, dostępne są Lungo Barista oraz Cortado, których nie znajdziesz w S8 oferującym 15 napojów.