Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Obecnie budowę domu można zgłosić lub starać się o pozwolenie na budowę domu. Wbrew pozorom, w obu przypadkach potrzeba podobnych dokumentów, ale dzisiaj zajmiemy się dokładnymi elementami, jakie powinien zawierać wniosek.

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się co musi zawierać wniosek o pozwolenie? Z tego materiału dowiecie się, gdzie należy złoży pozwolenie na budowę oraz co powinno się znaleźć we wniosku.

Co musi być w pozwoleniu na budowę

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która jest niezbędną do rozpoczęcia i prowadzenia budowy lub wykonywania robót budowlanych. Decyzja jest potrzebna gdy planujemy budowę, nadbudowę, odbudowę oraz przebudowę obiektów budowlanych.

 

Co ciekawe, pozwolenia na budowę przysługują również wraz z pozwoleniem na rozbiórkę, zamiast zgłoszenia budowy innych robót budowlanych czy przy zmianie sposobu użytkowania i wykonywaniu robót budowlanych.

Gdzie złożyć pozwolenie na budowę domu?

Wymagane dokumenty w pozwoleniu na budowę należy złożyć w zależności od położenia i typu obiektu. Mogą to być starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie, urzędy dzielnicowe m.st. Warszawy, czy urzędy miast na prawach powiatu.

Budowę możesz rozpocząć dopiero po otrzymaniu decyzji pozwolenia na budowę. Zatem wniosek złóż odpowiednio wcześniej. Bardzo ważne, by nie rozpoczynać prac bez uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ wówczas budowa domu jest traktowana jako samowola budowlana.

Co nie wymaga pozwolenia na budowę?

W niektórych przypadkach, nie jest wymagane ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenie. Rozpocząć budowę można od razu gdy budowany będzie:

  • obiekt gospodarczy związany z produkcją rolną i uzupełniający zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
  • wiata o powierzchni zabudowy do 50m2, sytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny,
  • wolno stojąca altana o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
  • altana działkowa i obiekty gospodarcze.

Zdjęcie główne: Guilherme Cunha on Unsplash