Jak skutecznie rozwiązać umowę najmu mieszkania za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron to jeden z najlepszych sposób, by wynajmujący mieszkanie i właściciel nieruchomości rozeszli się w zgodzie. Jak jednak doprowadzić do tego w sposób prawnie i formalnie skuteczny? Czy zawsze musi mieć formę pisemną? Czy właściciel lokalu bezwzględnie musi trzymać się okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ma zalety

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron powinno mieć charakter pisemny. Najem jako taki ma bowiem charakter ciągły, co oznacza, że o ile zapisy umowy najmu nie określają szczegółowych ram czasowych, właściciel może oczekiwać, że do najmu lokalu będzie dochodzić również w najbliższych miesiącach.

Jeśli umowa nie była zawarta na czas określony, a my koniecznie chcemy się wyprowadzić, musimy liczyć się, że by skutecznie wypowiedzieć umowę będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Przy rozwiązaniu umowy obie strony muszą osiągnąć porozumienie

Trzeba pamiętać, że zarówno wynajmujący mieszkanie jak i właściciel mogą dążyć do rozwiązania umowy w ściśle określonych warunkach. Co do zasady jednak wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe bez żadnych szczególnych warunków, a samo rozwiązanie może być procesem szybkim i "bezbolesnym".

Rozwiązanie umowy za porozumieniem ma najczęściej charakter dokumentu, w którym określa się strony, wskazuję kiedy umowa została zawarta, podaje szczegółowe dane z dokumentów tożsamości, przytacza kwotę, którą wpisano w umowę.

Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron

Wzór odpowiedniego dokumentu możesz łatwo znaleźć w internecie. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do radcy prawnego, który zadba o dotrzymanie odpowiedniej formy przy zawieranym porozumieniu.

Sposób wypowiedzenia umowy najmu określa kodeks cywilny - oznacza to, że do rozwiązania może dojść też drogą elektroniczną, jeśli taką drogą umowę zawieraliśmy.

Sposób rozwiązania umowy najmu ma znaczenie

Strony nie mają przymusu rozwiązania umowy "po dobroci". Wypowiedzenie kontraktu najmu może bowiem być niekorzystne dla jednej ze stron, czasami tego typu decyzja to jedynie dobra wola właściciela. Właściciel nieruchomości licząc na długoterminowy wynajem często bowiem inwestuje w mieszkanie - na przykład remont.

Liczy, że długoterminowy wynajem zapewni mu dopływ środków, które te koszty będą regularnie zwracać. Dlatego rozwiązanie "po dobroci" dla stron nie jest zawsze sposobem idealnym.

Wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem ma konsekwencje

Najemca mieszkania musi pamiętać, że samo zerwanie umowy najmu nie zwalnia go ze wszystkich obowiązków. Po pierwsze podczas podpisywania dokumentów wskazać trzeba bowiem wszelkie zaległości w czynszu i innych opłatach.

Po drugie zakończenie kontraktu za porozumieniem stron wcale nie wyklucza, że trzeba będzie zapłacić rekompensatę za wcześniejsze opuszczenie mieszkania. Odstąpienie od tego wymaga zgody obu stron, dlatego też zawieranie porozumienia w formie pisemnej ma tak spore znaczenie.

Najważniejsze, by strony zgodnie ustaliły, na co się zgadzają

Umowa najmu jest źródłem nie tylko praw ale i obowiązków, to dla obu stron, również na najemcę. Prawo w tym przypadku obowiązuje, nawet jeśli nie zapoznaliśmy się ze wszystkimi zapisami w umowie.

Odejście od umowy najmu za porozumieniem stron może nie być możliwe wtedy, gdy najemca użytkuje lokal niezgodne z umową, niszczy mieszkanie lub jego wyposażenie, łamie zasady tzw. miru domowego, ma zaległości w opłacie za czynsz lub rachunki lub po prostu wynajmuje lokal osobom trzecim. Wtedy wypowiedzieć umowę najmu można nawet nie zwracając na to, jaki jest termin rozwiązania zawartej wcześniej umowy, nie obowiązuje też często okres wypowiedzenia.

Sprawdzaj zaległości, by nie mieć nieprzyjemności

Właściciel lokalu przez najemcę wynajmowanego powinien też monitorować stan wszelkich zaległości. Ich nawarstwienie się może okazać się bowiem kłopotem, gdy najemca nagle oświadczy nam, że umowę chce jednak zerwać.

Chcesz wypowiedzenia? Zawsze szukaj porozumienia

Warto pamiętać też, by podawać wszelkie dane pod rygorem nieważności umowy, jeśli np. wprowadzimy się do lokalu podając fałszywe informacje.

Obie strony ewentualnego sporu powinny jednak być gotowe na ustępstwa. Rozwiązanie umowy najmu w skrajnych przypadkach może przerodzić się w spór sądowy, który może trwać wiele lat. Zapisy kodeksu cywilnego są bowiem z jednej strony jasne, z drugiej jednak w umowie najmu, nawet jeśli ma charakter formy pisemnej, nie da się przewidzieć wszystkich okoliczności.