Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Mały metraż to spore wyzwanie. Bo na małej powierzchni trzeba nie tylko pomieścić całe wyposażenie, ale też potrzebne sprzęty i kosmetyki wszystkich domowników. Kluczowa jest kwestia wygody, ergonomii i wysokiej funkcjonalności małej łazienki. Aby dobrze czuć się w takim wnętrzu, trzeba unikać zagracenia i optycznego przytłoczenia. Jak zatem pogodzić wszystkie te kwestie? Jak sprawić, aby mała łazienka wydała się wizualnie większa? Podpowiadamy.

Zabierając się do urządzania małej łazienki, warto najpierw wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Praktyka pokazuje, że zrobienie wizualizacji lub projektu z pomocą profesjonalnego architekta potrafi zupełnie odmienić przestrzeń małej łazienki. Dobry pomysł i precyzyjne planowanie to podstawa w urządzaniu pomieszczenia o małym metrażu.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę – jaka kolorystyka?

Do niewielkich wnętrz zazwyczaj zalecana jest jasna kolorystyka. Odcienie bieli, szarości, beżu i modnych ostatnio jasnych pasteli dają wrażenie przestronności. Jednak nie musimy trzymać się jasnej palety. Ważne jedynie, aby wybrać jedną barwę i nie wprowadzać dodatkowych kolorów, a jedynie pracować z jej odcieniami. Monochromatyczne wnętrze wydaje się większe. Aby przywrócić proporcje w niesymetrycznym pomieszczeniu, na krótszych ścianach zastosujmy nieco ciemniejsze odcienie podstawowej barwy.

Jak optycznie powiększyć łazienkę – duże gładkie powierzchnie

Nie bójmy się dużych płytek w małych łazienkach. Gładkie, pozbawione wzorów duże formaty tworzą jednolitą powierzchnię, będącą idealnym tłem dla reszty wyposażenia. Budują wizualną harmonię, nie angażując wzroku odbiorcy. Postawmy na duże kafle z fugą w kolorze płytek.

 

Zamiast przykuwającym wzrok wzorem, zagrajmy fakturą. Chropowaty kamień, surowy beton, lśniąca powierzchnia marmuru – ich ciekawa powierzchnia świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny. W małych łazienkach warto kierować się naczelną zasadą minimalistów, która mówi, że „mniej znaczy więcej”. Na niewielkim metrażu wybierzmy pojedyncze, ale wyraziste elementy, aby zbudować oryginalną aranżację wnętrza.

Wiszące wyposażenie to wizualnie większa powierzchnia

Im więcej stojących na posadzce mebli i wyposażenia, tym wnętrze wydaje się optycznie cięższe. Dlatego wybierajmy wiszące i/lub stojące na nóżkach szafki oraz miski WC i bidety podwieszane na stelażach podtynkowych. Wyposażenie zawieszone powyżej posadzki daje wrażenie większej powierzchni podłogi. Miski wiszące Geberit mają proste geometryczne bryły, co nie tylko dodaje lekkości całej aranżacji, ale też ułatwia utrzymanie w czystości całej strefy WC.

Lustrzane fronty i lustro do łazienki – zmiana perspektywy

Lustrzane i lśniące powierzchnie to podstawa wyposażenia małej łazienki. Pozwalają zupełnie zmienić perspektywę i proporcje wnętrza oraz ukryć jego największe mankamenty. Umiejętnie dobrane i powieszone lustra stają się osią całej aranżacji, wyznaczającą sposób, w jaki postrzegamy niewielką łazienkę.

 

Szafki i lustra łazienkowe Geberit z wbudowanym podświetleniem to idealne wyposażenie do małych łazienek. Łączą kilka funkcji, tak niezbędnych w strefie umywalkowej. To zarazem wygodne miejsce do przechowywania podręcznych kosmetyków, lustro ułatwiające codzienną pielęgnację oraz jasne oświetlenie w kluczowym miejscu. Stają się wizualnym i funkcjonalnym centralnym punktem w każdej łazience.

 

W niewielkich łazienkach lustrzane powierzchnie można wykorzystać na kilka sposobów.

 

Lustra nad umywalkę z wbudowanym oświetleniem

 

To świetne multifunkcjonalne rozwiązanie do małych łazienek. Nowoczesne modele luster z wbudowanym oświetleniem ledowym to nie tylko oszczędność miejsca, ale też podniesienie wygody korzystania ze strefy umywalkowej. Światło dokładnie oświetla twarz od przodu, co jest najlepszą opcją podczas robienia makijażu.

 

Lustro wklejone między płytki

 

Duża tafla lustra zlicowana z płytkami to świetne rozwiązanie, które dodatkowo nie zajmuje miejsca. Spore lustro nad umywalką dodaje wnętrzu głębi, jednocześnie pozwalając na wygodne golenie czy zrobienie makijażu.

 

Lustro łazienkowe okrągłe

 

Owalne elementy wyposażenia dodają miękkości całej aranżacji. Jeśli projekt zakłada proste linie symetrii płytek, kabiny i mebli łazienkowych, warto przełamać je dodatkami o zaokrąglonej krawędzi. Unikajmy jednak ciężkich ozdobnych ram luster, aby nie przytłoczyć niewielkiego wnętrza.

 

Lustra na ścianach

 

Umiejętnie zaprojektowana duża tafla na całej lub fragmencie ściany pozwoli wizualnie poszerzyć lub wydłużyć nieproporcjonalny układ łazienki. Aby spotęgować ten efekt, można dodatkowo podkreślić taflę świetlnymi listwami ledowymi. Pamiętajmy jednak, aby dwa lustra nie odbijały się w sobie wzajemnie, bo to wprowadzi wizualny chaos. Sprawdźmy też, czy oświetlenie nie powoduje oślepiających rozbłysków w dużym lustrze.

 

Podobną funkcję pełnią szkliste powierzchnie innych elementów wyposażenia: duże tafle ścianek i przegród prysznicowych, lakierowane fronty szafek, błyszcząca powierzchnia ceramiki, szkliwione płytki czy szklane oprawy lamp. Odbijają światło, co sprawia, ze wnętrze jest lepiej doświetlone w różnych kierunkach.

Punktowe oświetlenie do małej łazienki – wizualne powiększenie wnętrza

Dobrze dobrane oświetlenie dodaje głębi i wizualnie buduje cały koncept wnętrza, szczególnie w małej łazience bez okna. Dobre doświetlenie każdego fragmentu pomieszczenia optycznie je powiększa. To dlatego specjaliści od wyposażenia wnętrz zalecają, aby zamiast jednej centralnej lampy, stosować oświetlenie punktowe. To nie tylko wygodne rozwiązanie, które ułatwia korzystanie z poszczególnych stref łazienki, ale też pozwala uniknąć tzw. efektu ciemnych kątów.

 

Kinkiety, listwy ledowe wklejone między płytki lub wokół dużego lustra, lampki punktowe, oświetlenie szafek – podkreślenie różnych elementów w łazience da wrażenie przestronności.

Uporządkowanie przestrzeni, zamykane miejsce do przechowywania

Symetria i wizualne uporządkowanie przestrzeni w dużej mierze wpływają na odbiór wnętrza. Dlatego w małej łazience warto tak zorganizować miejsce do przechowywania, aby jak najwięcej przedmiotów ukryć za frontami szafek, w szufladach i w pojemnikach. Zamiast otwartych półek lepiej powiesić szafkę – ukryje wszystkie przedmioty, które są niezbędne w łazience.

Jeśli tylko miejsce na to pozwala, postarajmy się ukryć pralkę za frontem meblowym. Świetnie sprawdza się postawienie jej pod blatem w jednej linii z szafkami podumywalkowymi. Schowana w ten sposób pralka nie angażuje wizualnie.

Kolekcje wyposażenia do małych łazienek

Czołowi producenci wyposażenia proponują całe kolekcje produktowe zaprojektowane z myślą o małych łazienkach. To produkty o nieco mniejszych gabarytach, ale zachowujące pełną funkcjonalność standardowych modeli. Małe umywalki, szafki i miski WC o mniejszej głębokości, kabiny prysznicowe o wymiarach 80x80 cm – to tylko przykłady.

 

Jeśli w małej łazience ma także stanąć pralka, wybierzmy model o mniejszej głębokości (około 45 cm zamiast standardowych modeli o wymiarze 60 cm). Zajmuje mniej drogocennego miejsca, a oferuje taką samą ładowność.