Jak działa pompa ciepła?

Jak wskazuje raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT CP), rynek pomp ciepła wzrósł w 2022 roku o 120 proc. w porównaniu do roku 2021. Samych pomp typu powietrze-woda sprzedano 188,2 tys. sztuk i w ich przypadku wzrost sprzedaży sięga 130 proc.! Tak ogromne zainteresowanie eko-ogrzewaniem mówi samo przez siebie: to kierunek, w którym warto iść. Ale by upewnić się, że to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie, dowiedz się, jak działa pompa ciepła. Wyjaśnimy to w naszym artykule!

Pompa ciepła – jak działa?

 

Pompa ciepła to urządzenie, które do swojej pracy nie potrzebuje opału – ani węgla, ani ekogroszku, ani drewna. Jak nieco dokładniej objaśniamy w dalszej części artykułu, wymaga tylko zasilania prądem. Chcąc cieszyć się w pełni ekologicznym ogrzewaniem, wystarczy przejść u sprzedawcy prądu na tzw. zieloną energię, czyli pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Taki prąd ma w swojej ofercie np. Orange Energia, największy niezależny sprzedawca energii elektrycznej w Polsce, który ma w swojej ofercie również fotowoltaikę i pompy ciepła renomowanych producentów, gwarantując klientom wysoką jakość sprzętu oraz bezawaryjność instalacji.. OK, ale jak działa pompa ciepła?

 

Dostępne są różne rodzaje pomp i choć nieco się między sobą różnią, to ogólna zasada ich działania jest taka sama. Urządzenie pobiera energię cieplną z otoczenia, np. z powietrza czy gruntu (tzw. dolne źródło ciepła). Energię tę wykorzystuje do ogrzania czynnika roboczego, który krąży w instalacji pompy i w efekcie czynnik paruje, przechodząc w formę gazową.

 

Para zostaje przekazana do zasilanej energią elektryczną sprężarki, gdzie zostaje podniesione jej ciśnienie oraz temperatura, co zmniejsza objętość właściwą odparowanego czynnika roboczego. Następnie trafia on do skraplacza, a tam zostaje skroplony, oddając ciepło do instalacji grzewczej: czyli grzejników albo ogrzewania podłogowego (tzw. górne źródło ciepła). Obniża się również ciśnienie czynnika roboczego, który już w formie ciekłej rozpoczyna kolejny cykl pracy.

Rodzaje pomp ciepła

 

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła. Jak działa każdy z nich?

 

  • Powietrzna pompa ciepła – nazywana również pompą typu powietrze-woda. Może występować w wersji monoblok, wówczas składa się z jednej jednostki montowanej na zewnątrz budynku (przy elewacji) albo w wersji split. W tym drugim przypadku są dwa moduły, jeden zewnętrzny i drugi wewnętrzny. Zarówno pompa split, jak i monoblok, pobiera energię cieplną z powietrza atmosferycznego, które zasysa przy pomocy specjalnego wentylatora.
  • Gruntowa pompa ciepła – podstawą jej pracy jest element nazywany wymiennikiem gruntowym, który pobiera ciepło z gruntu lub wody gruntowej. Zostaje zamontowany pod ziemią, w odwiertach w gruncie lub w skale macierzystej. W odróżnieniu od pompy powietrznej montaż takiej pompy jest zatem dość wymagający, gdyż wymaga wykonania przekopów w gruncie, w związku z czym to rozwiązanie wybierają zwykle osoby, które dopiero budują swoją nieruchomość.
  • Wodna pompa ciepła – pobiera energię cieplną z wody zbierającej się w specjalnych studniach (czerpnej i zrzutowej). Te wymagają oczywiście montażu na terenie posesji i poprowadzenia instalacji do wnętrza budynku. Pompa pobiera wodę ze studni czerpnej, następnie przekazuje ją do parownika, by oddała swoją energię cieplną czynnikowi roboczemu. Pozbawiona już ciepła woda trafia do studni zrzutowej. Ze względu na konieczność montażu obu studni oraz specjalnej instalacji podziemnej, wodne pompy ciepła również są wybierane raczej przez osoby, które planują budowę domu

Pompy Ciepła od Orange Energia

 

Pompa ciepła to inwestycja w ekologiczne źródło ogrzewania, które zapewni duże oszczędności finansowe na lata. Ważne jednak, aby dobór urządzenia został wykonany poprawnie, z uwzględnieniem wszystkich istotnych parametrów budynku i oczekiwań domowników. Warto zatem skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy. Takim podmiotem może być np. Orange Energia.

 

Orange Energia oferuje profesjonalny dobór pompy ciepła, gwarantując uzyskanie oczekiwanego komfortu ogrzewania domu oraz instalację zgodną z aktualnymi wymogami prawnymi. Firma oferuje urządzenia renomowanych producentów, zapewniając tym samym niezawodność i bezawaryjność instalacji. Ponadto, wybierając ofertę Pomp Ciepła od Orange Energia klienci zyskują 7-letni okres gwarancji na urządzenie oraz możliwość zdalnej opieki serwisowej przez cały okres gwarancji. Ponadto, Orange Energia we współpracy z wiodącymi bankami oferuje możliwość finansowania ratalnego do 100% wartości inwestycji w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną, bez konieczności wkładu własnego.

Warto rozważyć również ofertę Fotowoltaiki i Pomp Ciepła od Orange Energia, zapewniając zieloną energię do zasilenia pompy ciepła z własnej instalacji. W ofercie Orange Energia dostępne jest korzystne rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej w ramach oferty Orange Energia Net-billing 1:1. Dzięki tej ofercie nadwyżka wyprodukowanej energii z instalacji trafia do sieci i można ją odebrać w dowolnej porze doby - przy czym energia oddana i pobrana rozliczane są po tej samej stawce. Dzięki temu, do klienta wraca 100% wartości wyprodukowanej energii. Orange Energia gwarantuje, że energia skumulowana w Wirtualnym Magazynie Energii oddanej nie przepada po 12 miesiącach i jest możliwa do wykorzystania przez cały okres trwania umowy, czyli przez 4 lata. Skumulowaną energię można odebrać o dowolnej porze doby, zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem. Orange Energia gwarantuje zatem energię z instalacji fotowoltaicznej do zasilenia pompy ciepła, również wieczorami i zimą, co pozwoli na redukcję kosztów ogrzewania do minimum.

 

Orange Energia oferuje nie tylko dostawę i montaż pompy ciepła, ale również wsparcie w procesie uzyskania dotacji, a opis oferty jest dostępny stronie internetowej.