Home-staging - podstawowe porady

Wynajem nieruchomości to ciężki kawał chleba. I wie to każdy, kto kiedyś się tym zajmował. Bardzo trudnym etapem jest szukanie najemcy oraz ustalanie stawki. Jednym z najlepszych sposobów w takim wypadku jest skorzystanie z pomocy zawodowego home-stagera. Jeżeli jednak, nie macie na ten cel przygotowanych środków, prezentujemy kilka podstawowych porad. Doradza Agnieszka Błochowiak, designer i projektant wnętrz firmy MOA Design.

#1. Czystość

Upewnij się, że w mieszkaniu wszystko jest w dobrym stanie. Popękane tynki, przepalone źródła światła, porysowane lustra, wytarte podłogi bądź dywany, zardzewiałe elementy chromowane, niedziałające sprzęty, zniszczone meble - to wszystko są minusy oferty i warto je wyeliminować zanim pokażemy mieszkanie przyszłym lokatorom.

 

Zadbaj o porządek. Mieszkanie warto posprzątać gruntownie, nie pomijając żadnego zakamarka. To absolutna konieczność. Pousuwaj również, zbędne bibeloty. Nie rezygnuj jednak całkowicie z dekoracji. Obrazy, pojedyncze rośliny nadadzą wnętrzu przytulności.

 

#2. Zadbana kuchnia
Czysta i dobrze wyposażona kuchnia. Popękane naczynia, przypalone garnki czy brak kompletnych sztućców wpływa niekorzyść oferty. Zainwestuj i dokup nowe naczynia oraz brakujące wyposażenie kuchni. Przemówi to na korzyść Twojej oferty jako mieszkania kompletnego i gotowego do mieszkania.
#3. Gramy w kolory
Nie krzycz na potencjalnego najemcę... kolorem ścian. Odłóż na bok swoje własne przekonania estetyczne i postaw na proste oraz delikatne kolory. Chłodną, dyskretną szarością stonuj ciepłe wnętrza, a zimnym minimalistycznym dodaj ciepła lekkim i eleganckim beżem.

 

 

#4. Depersonalizacja przestrzeni
Przeprowadź depersonalizację przestrzeni. Usuń rodzinne zdjęcia, rzeczy osobiste, pamiątki. Mieszkanie nie może przytłaczać osobowością właścicieli, to najemca ma czuć się w nim jak u siebie. O ile to możliwe, staraj się nie ingerować w urządzanie się nowych lokatorów.
#5. Oświetlenie
Nie lekceważ oświetlenia. Zastanów się czy w mieszkaniu jest dostatecznie jasno, czy są miejsca w których przydałoby się więcej światła. Dobrze oświetlone pomieszczenia są znacząco lepiej odbierane. Może warto przesunąć jakieś oświetlenie, z któregoś zrezygnować, a gdzieś dodać punkt oświetleniowy? Zwróć uwagę również na moc źródeł światła, czasem jego wymiana na mocniejsze daje już znaczący efekt. Przemyśl również inwestycję w zupełnie nowe lampy, dobrze dobrane stylowe oświetlenie nada wnętrzu wyjątkowy charakter.
#6. Skala
Pamiętaj o skali mieszkania. Może masz gigantyczną sofę, którą kochasz, ale jeśli ona sprawia, że pokój wygląda na mały, lepiej ją wymienić na coś równie wygodnego ale bardziej kompaktowego.
#7. Zapach
Otul wnętrza miłym aromatem. Postaw w łazience dyskretne źródło zapachu, a kuchnia niech pachnie świeżymi ziołami. Mieszkanie przed przyjściem oglądających spryskaj delikatnie swoim ulubionym zapachem.