W krajach zachodnich podatek katastralny opiera się na prowadzonych przez państwo rejestrach zawierających wyceny wszystkich nieruchomości. Wartości te są regularnie aktualizowane, zazwyczaj co kilka lat, aby odzwierciedlać zmiany na rynku. System ten pozwala na bardziej sprawiedliwe obciążenie podatkowe właścicieli nieruchomości, ponieważ uwzględnia rzeczywistą wartość posiadanego majątku, a nie tylko jego metraż.
Wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski z Nowej Lewicy wskazał na główne przeszkody w realizacji podatku od nieruchomości opartego na wartości. Według niego kluczowym problemem jest brak krajowego, zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, który pozwoliłby ustalić, ile i jakich mieszkań posiada każdy właściciel. Drugą barierą jest brak oszacowanej wartości nieruchomości, która miałaby być podstawą wymiaru podatku.
Wiceminister zwrócił uwagę, że w Polsce mowa o ponad 16 milionach mieszkań, które wymagałyby wyceny przez osoby z odpowiednimi kompetencjami. Lewandowski ocenił, że te kwestie stanowią obecnie przeszkodę faktyczną i prawną szybkiego wprowadzenia podatku katastralnego. Dodał, że Lewica pracuje nad własnym projektem rozwiązań pomostowych, które uwzględniają istniejące ograniczenia.
Partia Razem przedstawiła projekt ustawy o podatku antyspekulacyjnym od trzeciego mieszkania. Zgodnie z założeniami projektu, stawka wynosiłaby 1 proc. wartości nieruchomości dla osób posiadających od trzech do pięciu mieszkań, 2 proc. dla właścicieli od sześciu do ośmiu lokali oraz 3 proc. od dziewiątej i kolejnych nieruchomości. Koło Razem liczy pięciu posłów, podczas gdy do złożenia projektu potrzeba 15 podpisów. Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem, zaapelował do polityków innych ugrupowań o poparcie inicjatywy.
Zandberg wskazał, że proponowany mechanizm opiera się na istniejącym Rejestrze Cen Nieruchomości. Polityk podkreślił otwartość na pracę nad rozwiązaniami w komisjach sejmowych. Nowa Lewica, która zapowiadała złożenie podobnej ustawy, krytykuje jednak projekt Razem. Według Lewandowskiego propozycja rozwiązania pomostowego jest już gotowa i czeka na decyzję partii oraz klubu parlamentarnego.

