Czy można myć okna zimą? Ogłoszenie spółdzielni zbulwersowało lokatora

Mieszkaniec osiedla Lecha zwrócił się do redakcji epoznan.pl w nietypowej sprawie. Zapytał o ogłoszenie dotyczące mycia okien, które zostało umieszczone na klatkach schodowych. 

 

Zaniepokojony czytelnik pyta, czy możliwe jest wprowadzenie takiej regulacji zimą.

Władze osiedla poinformowały, kiedy zostanie przeprowadzone mycie okien i wyjaśniło, jak będzie przebiegać. 

Będą myć okna zimą

"Kierownictwo Osiedli Lecha i Czecha Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych' w Poznaniu informuje, że w dniach 28.11-04.12.2023r. odbędzie się mycie okien w budynku. W związku z powyższym prosi nie zastawiać okien oraz pochować należące roślinki do mieszkań" - czytamy w ogłoszeniu. 

 

Tajemnica nietypowego ogłoszenia została szybko rozwikłana. Decyzja Kierownictwa opiera się na regulaminie Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych", który określa obowiązki porządkowe wobec budynków. Punkt 5 regulaminu precyzuje, że jednym z obowiązków Spółdzielni jest utrzymanie czystości w pomieszczeniach ogólnego użytku, w tym mycie okien, lamperii i balustrad na korytarzach.

Czy można myć okna zimą?

Ponadto mycie okien na osiedlu Lecha i Czecha jest regularnie przeprowadzane w okresie okołoświątecznym.

 

Czy można myć okna zimą? Mycie okien w głębokiej zimie, zwłaszcza w czasie mrozów, może wiązać się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Po pierwsze, niskie temperatury mogą powodować zamarzanie wody na powierzchni szyb, co utrudnia skuteczne czyszczenie i pozostawia smugi oraz zacieki. Ponadto, woda używana do mycia może szybko zamarzać na ramach okiennych, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub trwałych śladów.