Chcesz zmienić piec? Klęska urodzaju rządowego programu."Wniosek będzie miał rok opóźnienia"

Osoby, które chcą wymienić źródło ogrzewania domu w ramach rządowego projektu "Czyste Powietrze" muszą niekiedy uzbroić się w cierpliwość. Tam, gdzie projekt cieszy się wyjątkową popularnością, na środki trzeba czekać nawet rok. 

Rządowy program "Czyste Powietrze" to jeden z najważniejszych programów, który odmienia nie tylko rynek nieruchomości, ale realnie poprawia stan środowiska. Tyle tylko, że to poprawianie idzie często jak po grudzie. Jak wyjaśnia portal Ślązag, osoby, które partycypują w projekcie pozwalającym wymienić źródło ogrzewania, miewają spore kłopoty. Po pierwsze jakikolwiek z infolinią wymaga często wielogodzinnego oczekiwania. Po drugie, co bardziej uciążliwe, długo na wypłatę pieniędzy przychodzi czekać długimi miesiącami. 
- We wrześniu złożyłem te dokumenty i po miesiącu pierwszy raz zadzwoniłem, by zorientować się w sytuacji. Po ciężkich bólach udało mi się skontaktować, ale usłyszałem, że muszę się uzbroić w cierpliwość, bo aktualnie tu rozpatrują wnioski o płatność ze stycznia. Stwierdziłem, że poczekam, wiadomo, zawsze są jakieś obsuwy, a nie miałem ciśnienia, by koniecznie od razu dostać pieniędzy - wyjaśnia w rozmowie z portalem jeden z uczestników projektu, zirytowany długim czasem oczekiwania. - Pół roku po złożeniu wniosku uznałem, że trzeba już ruszyć sprawę. Tyle że przez dwa tygodnie nie mogłem się dodzwonić na infolinię. Przy kolejnej próbie, udało mi się dodzwonić pod 15 czy 20 numer z listy telefonów. Odbierająca pani trochę niechętnie, ale podała mi nazwisko osoby, która zajmuje się moim wnioskiem. Ta miała dzwonić, ale dalej jest cisza - dodaje. 

Inni też mają problem

Podobny problem ma inny z mężczyzn, który stara się o pieniądze. - Do końca lutego nie było żadnego odzewu, więc sam spróbowałem się skontaktować. Na połączenie czekałem 2 i pół godziny. Gdy zaczynałem dzwonić, byłem 30 czy 35 na liście oczekujących, a gdy już miałem przesunąć się na pierwsze miejsce, to system mnie rozłączał. I tak kilka razy - mówi. - - Usłyszałem, że oni jeszcze realizują wnioski z marca - kwietnia 2022 r. i jeśli się ktoś sam nie upomina o pieniądze, to jego wniosek będzie miał rok opóźnienia - dodaje. 

 

Dla kogo "Czyste powietrze"?

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

 

Dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła: do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

 

Dodatkowo dofinansowanie audytu energetycznego do 100 proc. (maksymalnie 1,2 tys. zł) pod warunkiem zrealizowania wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.

 

Fot. Janusz Walczak z Pixabay