Nowo powstające osiedle Budlexu będzie ozdobione muralem

Spółka Budlex zaprosiła kilkunastu artystów z całej Polski do udziału w konkursie na projekt muralu oraz form przestrzennych, które będą spójnym wyróżnikiem nowego osiedla mieszkaniowego powstającego w Toruniu przy ul. Targowej.

Aby dostarczyć najlepszy z możliwych murali deweloper postanowił zorganizować otwarty konkurs i zaprosić do współpracy znanych artystów. 

Konkurs

Celem ogłoszonego przez Budlex konkursu jest wyłonienie projektu nie tylko spójnego z ideą osiedla ale przede wszystkim wartościowego artystycznie, stąd do jury zaproszono projektanta budynków Jolantę Domżała także fachowców w tej dziedzinie tj. Prof. Pawła Lewandowskiego – Palle z Katedry Malarstwa Architektonicznego ASP we Wrocławiu oraz Wacława Kuczmę, artystę, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Wszystkie przedsięwzięcia w obszarze sztuk plastycznych związanych z malarstwem ściennym, ze sztuką w przestrzeni publicznej są niezwykle cenne.

– mówi prof. Paweł Lewandowski Palle.

Mural

Budlex wysłał zaproszenia do kilkunastu artystów z całej Polski, a przede wszystkim do toruńskich. Projekty murali mogą powstawać do 22 sierpnia, tego dnia mija termin nadsyłania prac. Obrady jury zaplanowano kilka dni później a ogłoszenie wyniku konkursu 30 sierpnia.

Oczekujemy od nich projektu, który pojawi się na elewacjach 6 budynków projektowanego osiedla, po zmniejszeniu lub wyborze fragmentu także w klatkach schodowych i garażu. Oprócz tego liczymy na pomysły małej architektury, form przestrzennych, które będą mogły uzupełniać przestrzeń wokół budynków, tak by osiedle tworzyło harmonijną, intrygującą całość, przyjazną dla jego mieszkańców.

– mówi Michał Koślacz.

Źródło: Materiały prasowe