Można kupić dom należący niegdyś do Henryka VIII. Króla sławnego z posiadania wielu żon oraz rozłamu z kościołem

Posiadłość Welsh, według zachowanych dokumentów, należała do legendarnego króla Henryka VIII. Teraz tą królewską posiadłość można kupić za "zaledwie" 875 tysięcy funtów. To zabytek drugiej klasy w angielskiej klasyfikacji konserwatorskiej.

Choć trudno w to uwierzyć, wspomniana nieruchomość swoją historię zaczyna w 1205 roku. Budynek zmieniał właścicieli wielokrotnie i jak podają potwierdzone źródła, w XV wieku jednym z nich był król Henryk VIII. 

Zobacz wideo

Posiadłość Welsh

Nieruchomość znajduje się w miejscowości Caldicot w południowo-wschodniej Walii w hrabstwie Monmouthshire, u ujścia rzeki Severn do Kanału Bristolskiego. W sąsiedztwie zabytkowego kościoła parafii Najświętszej Marii Panny z XV wieku. 

Przez ponad 800 lat posiadłość zmieniła się oczywiście w znaczący sposób, ale zostało w niej wiele elementów oryginalnych, które trudno wycenić. Wśród nich eksperci ds. nieruchomości wymieniają XV-wieczne elementy, które zachowały się do dziś. Wśród nich jest specjalny piec, który niegdyś służył do pieczenia chleba, oryginalne belki stropowe czy niemal niezmieniona stolarka kamienna wokół okien. 

zdjęcie ofertowe / zoopla.co.uk

Wnętrze nieruchomości zmodernizowano, ale w sposób, który nie ingerował zanadto w historię budynku. Mimo to mamy wyspę w kuchni wraz z pełnym wyposażeniem czy luksusowe łazienki utrzymane w neogotyckim stylu. Większość pomieszczeń może się też poszczycić oryginalnymi meblami z poszczególnych okresów. Wspaniale wygląda drewniane rzeźbione łóżko z kasetonami w formie baldachimu umieszczone w głównej sypialni. 

Budynek ma pięć sypialni, elegancką jadalnię, trzy wyposażone łazienki oraz kuchnię. Na terenie posiadłości znajduje się ogród oraz garaż. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 875 tysięcy funtów, czyli około 4,4 miliona złotych.

Henryk VIII

Jak potwierdzają dokumenty, jednym z właścicieli budynku był Henryk VIII. Słynny władca odpowiada za rozdzielenie tronu brytyjskiego z kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia kościoła anglikańskiego, niezależnego od papieża, ale podporządkowanego królowi Anglii. 

zdjęcie ofertowe / zoopla.co.uk

To właśnie za jego panowania dokonano kasaty licznych klasztorów na terenie Anglii. Władca mógł się pochwalić wieloma nieruchomościami, które przejmował również w ramach posagu swoich licznych żon, których miał aż sześć. Niewykluczone, że wspomniany dom był właśnie elementem takiego posagu. 

źródło: zoopla.co.uk

Szukacie czegoś bliżej? Wszystkie nieruchomości znajdziecie na Domiporta.pl: