Tommy Hilfiger i Donald Trump - łączy ich jeden budynek. Hotel Plaza w Nowym Jorku

Słynny projektant mody - Tommy Hilfiger - od 4 lat chce sprzedać swój apartament w Hotelu Plaza. Nie jest jedyną osobą, która miała problem z tym budynkiem. Donald Trump również przepłacił za tę nieruchomość.

Tommy Hilfiger stara się sprzedać swój apartament w Nowym Jorku. "Stara się" to dobre określenie, ponieważ oferta jest obecna na rynku od 2013 roku. Projektant spuścił z ceny już 30 milionów dolarów. Obecnie kwota transakcji wynosi okrągłe 50 milionów dolarów.

Prestiżowa lokalizacja

Niezwykły apartament projektanta w 2014 roku trafił nawet do zestawienia 12 najdroższych nieruchomości w Stanach według "Forbesa". Lokal kosztował wtedy okrągłe 80 milionów dolarów i uplasował się na 10. miejscu rzeczonego zestawienia. 

Cena została zweryfikowana przez rynek. Najpierw spadła do 75 milionów, następnie do 68,95 miliona, potem 58,9 miliona. Obecnie cena wynosi okrągłe 50 milionów dolarów.  

Penthouse zajmuje dwa ostatnie piętra w Hotelu Plaza przy skrzyżowaniu Central Park South i Piątej Alei. Apartament jest prywatną nieruchomością należącą do projektanta. Jest to tzw. condo, czyli apartament łączący własność prywatną z obsługą hotelową.

Jedyny taki penthouse

Projektant nabył dwa apartamenty w Hotelu Plaza za 25,5 miliona dolarów w 2008 roku, tuż po tym jak budynek został ponownie otwarty po trwającym 3 lata remoncie. Spółka, która nabyła pakiet własnościowy w 2004 roku -  izraelski deweloper El Ad Properties - zaplanowała przekształcić część hotelu pod sprzedaż apartamentów. Tommy Hilfiger był jednym z pierwszych klientów. 

Po zakupie dwóch niezależnych apartamentów, przekształcił je w dwupoziomowy penthouse. Na remont wydał kolejne 20 milionów dolarów. Od tego momentu nieruchomość posiada 520 metrów kwadratowych powierzchni. Na apartament składa się łącznie 12 pomieszczeń, w tym: 4 sypialnie, 4 łazienki, taras, gabinet oraz jadalnia z kominkiem.

Hotel Plaza

Budynek Hotelu Plaza jest wyjątkowy nie tylko z powodu swojej luksusowej lokalizacji. Jest to pięciogwiazdkowy hotel od 1969 roku wpisany do rejestru zasobów kulturowych USA National Register of Historic Places. Z kolei od 1985 roku znajduje się w rejestrze pomników historycznych USA National Historic Landmark

W 1988 roku obecny prezydent USA - Donald Trump - kupił hotel za 407 milionów dolarów. 

Nie nabyłem budynku, nabyłem arcydzieło – Mona Lisę. Pierwszy raz w moim życiu, świadomie zawarłem umowę, która nie była opłacalna ponieważ mogę nigdy nie usprawiedliwić ceny, którą zapłaciłem i to bez względu na to jak sukcesywna stanie się Plaza

- pisał w liście otwartym, opublikowanym na łamach dziennika "The New York Times" ówczesny właściciel Donald Trump.

Cztery lata później hotel ogłosił upadłość, a budynek trafił w ręce singapurskiej firmy CDL Hotels International Ltd. i podmiotu gospodarczego, zarządzanego przez arabskiego księcia Al-Walida ibn Talala (obecnie zatrzymany przez władze Arabii Saudyjskiej z zarzutami walki z korupcją). Obecni właściciele kupili go za 675 milionów dolarów. 

Hotel Plaza w Nowym JorkuHotel Plaza w Nowym Jorku Paweł Marynowski / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Budynek jest znany nie tylko z niezwykłego luksusu, ale również ze srebrnego ekranu. Jego wnętrza były pokazane w takich filmach jak: "Krokodyl Dundee", "Zapach Kobiety" czy "Bezsenność w Seattle".

 

Został również pokazany w lubianym filmie "Kevin sam w Nowym Jorku". To właśnie w rzeczonym hotelu zamieszkał bohater przeboju. I to właśnie w nim powstała słynna scena nakręcona z udziałem obecnego prezydenta Donalda Trumpa. Był on wówczas właścicielem hotelu.  

Źródło: sothebyshomes.com

Więcej o: