Zobaczcie jak mieszka najbogatszy człowiek świata - 10 faktów o domu Billa Gatesa

Bill Gates to nie tylko najbogatszy człowiek świata oraz szczodry filantrop. To również właściciel wyjątkowego domu! To właśnie jego rezydencja była prekursorską wizją systemów Smart Home.

Bill Gates dał się poznać jako kreatywny wizjoner. Nic dziwnego, że również jego dom musi być wyjątkowy. Już w latach 90-tych jego rezydencja korzystała z pierwszych systemów typu Smart Home na wiele lat wyprzedzając tą technologię.

1) Położenie domu Billa Gatesa

Rezydencja znajduje się w stanie Waszyngton w mieście Medina. Nazwa rezydencji - Xanadu 2.0 - pochodzi od nazwy posiadłości z filmu Obywatel Kane. Budynek mieści się tuż nad jeziorem Waszyngton i posiada ponad 6100 metrów kwadratowych powierzchni. Ale to nie wielkość czyni ten budynek wyjątkowym. 

2) Koszty, koszty, koszty

Budynek został zaprojektowany przez pracownię Bohlin Cywinski Jackson i Cutler-Anderson Architects. Na swoich stronach obie pracownie nie chwalą się przesadnie tą inwestycją. Najprawdopodobniej z powodów bezpieczeństwa - wnętrza posiadłości Gatesów są pilnie strzeżone. 

Teren pod budowę Bill Gates kupił w 1988 roku za 2 miliony dolarów. Budowa trwała pełne 7 lat i kosztowała 63 miliony dolarów. W 2015 roku posiadłość była wyceniana przez portal Zillow na skromne 154 miliony dolarów.

3) Budowa 

Xanadu 2.0 jest budynkiem w pełni ekologicznym. Swoją konstrukcją przypomina tzw. "earth shelter". Na większej części dachu znajduje się zielona warstwa gruntu, co ma polepszać regulowanie temperatury wewnątrz w naturalny sposób. Do budowy rezydencji użyto ponad pól miliona desek z 500-letnich daglezji (rodzaj jodły). Budynek był stawiany przez ponad 300 wykwalifikowanych robotników, z czego 100 zajmowało się siecią elektryczną oraz systemami Smart Home.

4) Systemy wewnętrzne 

W domu najbogatszego człowieka na ziemi nie mogło zabraknąć urządzeń ułatwiających życie. System, który dostosowuje natężenie światła w każdym pomieszczeniu do konkretnego mieszkańca to dopiero początek. W rezydencji jest zamontowany system zmiany obrazów i zdjęć na ścianach. Kosztował 80 tysięcy dolarów. Obrazy wykorzystane do tego zadania wycenia się na 150 tysięcy dolarów. 

To nie koniec. W rezydencji znajduje się także 18-metrowy basen z systemem umożliwiającym słuchanie muzyki pod wodą oraz trampolina. Natomiast na powierzchni ponad 600 metrów mieści się sauna, sala do ćwiczeń, łaźnia parowa oraz przebieralnie oddzielne dla kobiet i panów. 

5) Strefa gościnna

Równie imponująca jest przestrzeń dla gości. Na powierzchni 700 metrów znajduje się sala balowa na 150 miejsc. Wnętrze jest wyposażone w ogromny, pokryty wapniem kominek oraz 6-metrowy telewizor!

6) Liczba pomieszczeń

W budynku należącym do małżeństwa Gatesów znajdują się 24 łazienki, w tym 10 z nich to pokoje kąpielowe. Równie imponująca jest liczba kuchni, których jest łącznie 7. Natomiast wszystkie garaże Gatesa mogą pomieścić 23 auta. 

7) Cenne księgozbiory

Bill Gates jest znanym miłośnikiem książek, więc nie może dziwić fakt, że posiada ich ogromną kolekcje oraz specjalną bibliotekę o powierzchni ponad 600 metrów. Najdroższą księgą w kolekcji jest kodeks Leicester, czyli manuskrypt samego Leonarda da Vinci. Gates kupił go za prawie 31 milionów dolarów w 1994 roku. 

8) Ulubione drzewo

Bill Gates wybrał działkę pod budowę rezydencji nie tylko ze względu na korzystne usytuowanie i spokojnych sąsiadów. Jednym z atutów był 40-letni klon. Biznesmen tak pokochał to drzewo, że kazał zainstalować system monitorujący jego stan. Drzewo jest monitorowane 24 godziny na dobę.

 9) Plaża 

Do działki miliardera przynależy także pomost oraz plaża. Aby piasek na niej był zawsze przyjemny dla stóp raz na rok jest zwożony  wprost z Karaibów. A konkretniej z wyspy Saint Lucia. 

10) Sala kinowa

W rezydencji znajduje się również sala projekcyjna na 20 osób. Wnętrze nawiązuje do stylu art-deco. Znajduje się w niej wszystko to, co w prawdziwym kinie. Łącznie z maszyną do popcornu. 

Źródło: businessinsider.com

Więcej o: