Flatio.pl - innowacyjne narzędzie czy podróbka AirBnB

Czeski startup z branży nieruchomości wszedł na Polski rynek. Na pierwszy rzut oka portal Czechów nie różni się niczym o słynnego AirBnB. Czy różnice pojawiają się przy dłuższym przyjrzeniu?

Flatio to czeski startup zajmujący się wynajmem mieszkań średnioterminowym. Czy przypomina wam to coś? Dokładnie! Popularny portal AirBnB wygląda niemal identycznie! Jedyną praktycznie różnicą jest okres na który można wynająć nieruchomości. W przypadku AirBnB jest to kilka do kilkunastu dni, w przypadku Flatio jest okres od miesiąca do 10 miesięcy. 

Dla kogo jest Flatio

Serwis AirBnB jest zdecydowanie najczęściej używany przez turystów. Ceny mieszkań bądź pokoi wynajętych w ten sposób mogą być nawet o połowę niższe niż w hotelach. Lokal można oczywiście wynająć na dłużej niż parę dni, ale wtedy jest to nie ekonomiczne w stosunku do umowy najmu. Pomysłowy portal Czechów wypełnia tą lukę.

Doświadczenia z Austrii, Słowacji i Czech pokazują nam, że zainteresowanie średnioterminowym wynajmem jest olbrzymie. Od maja zeszłego roku udało nam się w sześciu miastach – Berlinie, Wiedniu, Pradze, Brnie, Ostrawie, Bratysławie – zapewnić zakwaterowanie na 1 535 miesięcy. Po Warszawie, tak samo jak po Berlinie, obiecujemy sobie stały wzrost naszej usługi, ponieważ stawiamy na nowoczesne podejście do wynajmu bez zbędnej administracji. 

- wyjaśnia Radim Rezek, założyciel i CEO Flatio. 

Klientami Flatio są najczęściej zagraniczni menadżerowie, firmy, studenci, cyfrowi nomadzi oraz osoby potrzebujące dachu nad głową w czasie remontu. Korzystanie z Flatio jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne szukanie mieszkania na relatywnie krótki okres. A niewielka biurokracja przygotowana na wzór AirBnB wiele ułatwia. Zwłaszcza osobom, które nie znają języka. 

Polska następnym przystankiem

Startup działa od 2016 roku i jak dotąd obejmuje kilka miasta w Europie wschodniej i centralnej. Wśród obsługiwanych miasta znajdują się Berlin, Wiedeń, Praga, Brno, Ostrawa oraz Bratysława. Wśród polskich miast można znaleźć jak na razie Warszawę oraz Wrocław. Przy czym w tym ostatnim jest jedna oferta. Celem Flatio na najbliższe tygodnie jest zwiększenie w Warszawie ofert średniookresowego wynajmu, co najmniej na 500 mieszkań.

Może się udać

Startup istnieje od 2016 roku i stale się rozwija. Na tym etapie ciężko powiedzieć czy usługa ma szanse na stałe zagościć w naszym kraju. Wszystko zależy od poczynań konkurenta. Wystarczy, że AirBnB wprowadzi takie oferty na swoim serwisie i praktycznie przygoda Flatio.pl powinna się skończyć. Do tego czasu Flatio.pl może spokojnie rosnąć przekonując do siebie niszowych użytkowników.

Zwiększenie ofert do 500 w Warszawie nie powinno być trudne. Wypadałoby jeszze tylko dodać polską wersję językową (tak jak zrobił to AirBnB). Rynek nieruchomości w Warszawie jest największy w całym kraju.

Flatio.pl 

Więcej o: