Oto przełom w energetyce słonecznej. Niedługo okna mogą stać się panelami słonecznymi

Od samego początku pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca uczonym śniło się jedno marzenie. Wynalezienie okien, które mógłby by łączyć swoją funkcje oraz pozyskiwać energię elektryczną. Być może właśnie się to udało.

Czy to będzie przełom? Jeszcze nie wiadomo, ale udało się osiągnąć coś, co do tej pory było nieosiągalne. Przeszkodą w budowie okien, które jednocześnie byłyby panelami słonecznymi była sprawność przejrzystych ogniw fotowoltanicznych. 

Panele fotowoltaniczne a okna

Nowo testowane rozwiązanie ma się opierać na perowskitach. Sprawność takich paneli wyniosły rekordową sprawność wynoszącą 11,3%. Ta wartość tak naprawdę wystarczy by móc produkować prąd z pomocą szyb w środowisku naturalnym, a nie laboratoryjnym.

W prototypie okien pod wypływem słońca oraz wygenerowanego ciepła zachodzi reakcja chemiczna - związek bazujący na kryształach perowskitów przechodzi ze stanu przejrzystego do pochłaniającego ze względu na znajdującą się w nim metyloaminę, która rozpada się wytwarzając prąd. 

Dodatkowa własność

Dodatkowym plusem takiego rozwiązanie jest uzyskanie nieprzenikalność w czasie nagrzewania i produkcji prądu. Taka właściwość wspomogłaby chłodzenie pomieszczeń, na co według badań poświęca się nawet 4/5 energii w biurowcach.

Przy opracowywaniu metody pracuje Olga Malinkiewicz, która trzy lata temu pracując nad sposobami wykorzystywania tego rozwiązania otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21.

Źródło: nature.com