Nieruchomościowy crowdfunding - 11 tysięcy osób złożyło się na zamek w zachodniej Francji

Ponad 11 tysięcy zupełnie obcych sobie ludzi, dzięki portalowi crowdfundingowemu "złożyło" się na kupno nieruchomości. I to nie byle jakiej! Chodzi o zamek La Mothe-Chandeniers we Francji.

Przez kilka lat zamek La Mothe-Chandeniers w zachodniej Francji popadał w ruinę. Został wystawiony na sprzedaż za niewielką kwotę 500 tysięcy euro (nieco ponad 2 miliony złotych), lecz mimo to nie mógł znaleźć kupca. 

Crowdfunding nieruchomości

Francuski portalu crowdfundingowy Dartagnans.fr umożliwia wpłatę pieniędzy na zbiórki w celu remontów dóbr kultury. W tym konkretnym przypadku można wesprzeć zamek La Mothe-Chandeniers. 

Zbiórka ma 4 etapy, lecz by została zrealizowana wymagane jest osiągniecie chociażby pierwszego poziomu zbiórki czyli pół miliona euro. Kwota już została przekroczona z wynikiem niemal miliona euro oferowanych przez ponad 11 tysięcy darczyńców. 

 

Najprawdopodobniej zostanie osiągnięty ostatni - czwarty etap zbiórki. Co oznacza, że budynek będzie także remontowany, będzie mieć opłacone podatki, a dotujący będą mogli go odwiedzać. Osoby, które wsparły projekt ponadto mogą liczyć na ulgi podatkowe. 

XIII-wieczny zamek

Nieruchomość La Mothe-Chandeniers jest zamkiem wybudowanym z XIII wieku. Pierwszymi właścicielami była arystokratyczna rodzina z miejscowości Loudun. Następnie posiadłość trafiła w ręce doradcy Napoleona III.

Zmake Le Chateau de la MotheZmake Le Chateau de la Mothe materiał promocyjny / dartagnans.fr

Został zniszczony w czasie Rewolucji Francuskiej, a w latach 30. XX wieku pożar strawił dach oraz zniszczył konstrukcje budynku. Od tego czasu był niezamieszkany. Obecna zbiórka ma przywrócić mu choć częściowo, dawny blask.

Jeżeli, chcecie wesprzeć odbudowę zamku wystarczy kliknąć tutaj

Źródło: theguardian.com

Więcej o: