Calascio - "wioska duchów" wystawiona na sprzedaż. Do kupienia za cenę apartamentu w Warszawie

Za około milion złotych można kupić 12 budynków tworzących większość wioski Calascio w malowniczej prowincji L'Aquila. To kolejna taka oferta w przeciągu paru lat na włoskim rynku.

Jeszcze na początku ubiegłego wieku, miejscowość Calascio była zamieszkana przez półtora tysiąca Włochów. Obecnie jest to praktycznie wymarła osada, w której głównymi mieszkańcami są psy, koty i owce. Dotychczasowi mieszkańcy opuścili miasto przeprowadzając się do dużych aglomeracji. 

Za kamienny dom z patio i tarasem z widokiem na góry trzeba zapłacić 85 tysięcy złotych. To mnie niż za kawalerkę w Sochaczewie. Gdyby doliczyć konieczny remont otrzymujemy włoską posiadłość w malowniczych górach w cenie od 340 do 420 tysięcy złotych. 

Castello di Rocca Calascio in provincia di Aquila (Abruzzo)Castello di Rocca Calascio in provincia di Aquila (Abruzzo) wikia commons / Renano

Gratka dla inwestorów zagranicznych

Najbardziej tymi nieruchomościami są zainteresowani cudzoziemcy, chcący zamieszkać w zapomnianym mieście, ponieważ jest to miejsce zatrzymane w czasie, pełne historii oraz tradycji - powiedział architekt Edoardo Carboni, wyceniający nieruchomości dla zagranicznych inwestorów cytowany przez The Telegraph. 

W mieście tkwi potencjał turystyczny, ponieważ poza malowniczymi pejzażami, można w nim zwiedzić ruiny opuszczonego w 1705 roku zamku zniszczonego przez trzęsienie ziemi. W sezonie letnim cena wynajmu pokoju może wynosić nawet 3 tysiące złotych za tydzień. Wartość odrestaurowanego budynku w tym rejonie może być wyższa nawet o 300 procent. Agencja najmu - Sextantio Real Estate - podała, że w sierpniu ubiegłego roku wynajem mieszkania w Calascio kosztował 1600 złotych za noc. 

Obecnie do kupienia jest 12 budynków za łączną kwotę ponad miliona złotych. Oczywiście jest to jedynie kwota zakupu, należy doliczyć jeszcze cenę restauracji i remontu budynków. Dopiero wtedy mogą one przynosić omówione wcześniej przychody. Gdyby wynajmować połowę zakupionych budynków za kwotę 3 tysięcy za tydzień, kwota zakupu zwróciłaby się w ciągu 13 miesięcy!

Calascio e la Rocca (L'Aquila)Calascio e la Rocca (L'Aquila) wikia commons / Luiclemens

 Włoski sposób na nieruchomości

To nie pierwszy raz, gdy włoskie nieruchomości są oddawane za bezcen bądź za darmo. Miesiąc temu Włoska Agencja Nieruchomości (ADD) zarządzająca nieruchomościami o znaczącej wartości historycznej postanowiła oddać setkę budynków prywatnym inwestorom - za darmo! Nowi właściciele na własny koszt musieli wykonać remont i zapewnić infrastrukturę turystyczną.

By sobie uświadomić, jak malownicza to okolica wystarczy obejrzeć film Zaklęta w sokoła, który był kręcony u podnoża miasteczka Calascio. 

Źródło: The Telegraph