Operacja "Wskrzeszenie" - rząd w Lizbonie będzie oddawał pałace i zamki w zamian za remont

Rząd w Portugalii zajął się opuszczonymi nieruchomościami, które należą do skarbu państwa. Już niedługo, będzie można zostać ich właścicielem na pół wieku. Czy znajdą się chętni?

Portugalczycy postanowił zagospodarować liczne należące do skarbu państwa nieruchomości, w tym opuszczone zamki, warownie, pałace i forty.

Operacja "Wskrzeszenie" 

Nowa inicjatywa rządu nazywa się "Wskrzeszenie" i faktycznie, w pewnym sensie polega na przywracaniu życia umarłym. Metafora ta dotyczy opuszczonych nieruchomości o wartościowej lokalizacji i bogatej historii.

Głównym celem akcji jest możliwość wyremontowania i restaurowania budynków, które od wielu lat nie doczekały się porządnego remontu. W zamian za 50 lat dzierżawy budynku inwestor miałby dokonać koniecznych napraw na własny koszt.

Możliwość dzierżawy może być przedłużona, lecz nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach. Budynki miałyby być przeznaczone na placówki turystyczne bądź restauracyjne. 

Celem inicjatywy jest promowanie i zwiększenie rentowności nieruchomości należących do skarbu państwa. Program ma wspomagać prowadzenie działalności gospodarczej, ukierunkowanej na na turystyce. 

Włoska robota

Bardzo podobne rozwiązanie proponowały w swoim czasie Włochy. Za możliwość dzierżawienia atrakcyjnych budynków, właściciele na własny koszt remontowali zamki oraz latarnie morskie. Inicjatywa "Wskrzeszenie" jest pod tym względem identyczna. 

Za każdym razem warunki dzierżawy są ustalane indywidualnie. Na chwilę obecną, tymczasowego właściciela znalazła znajdująca się w Elvas - posiadłość Convento de São Paulo.

Portugalska sieć hoteli - Vila Galé - przerobiła zabytkowy pałac na czterogwiazdkowy hotel. Według informacji kolejne dwie nieruchomości zostały już wydzierżawione w miastach Caldas da Rainha i Guarda, a kolejne dwie nieruchomości są negocjowane. 

Źródło: globalpropertyguide.com

Więcej o: