Nie lada gratka dla fanów architektury - dom autorstwa samego Frank Lloyd Wrighta do kupienia

Jeden z najsłynniejszych architektów w historii pozostawił po sobie wiele planów i konceptów, których nigdy nie zrealizowano. Na szczęście, zupełnie inaczej jest w przypadku budynku zrealizowanego niedaleko Detroit.

To prawdziwa gratka dla fanów tego wielkiego architekta. Budynek powstał w kilkadziesiąt lat po śmierci artysty, lecz budynek został wybudowany według planów naszkicowanych jeszcze za życia architekta. 

Dom zaprojektowany przez legendę

Ciężko uwierzyć, że taki nowocześnie wyglądający budynek powstał na desce kreślarskiej jeszcze w 1938 roku. Projektant stworzył go dla pracujących w Wisconsin wykładowców. Jednak projekt z różnych powodów nie został zrealizowany. 

Czterdzieści lat później wykładowca akademicki z Michigan - Frederick Haddock - odkupił od wdowy po architekcie plany budynku i wraz z studiem architektonicznym Taliesin Associated Architects wybudował budynek według tego planu. 

Haddock House

Bo tak jest nazywany powstały dom, jest zgodny z motywem przewodnim projektowanych domów przez FLW. Opiera się na jak najgłębszym wpisaniu się w środowisko oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. 

Budynek jest w większości wykonany z drewna, a tafle szkła dostarczające światło do wnętrza mają nawet 7,5 metra wysokości. W domu znajdują się dwie sypialnie i 3 łazienki.

Cały budynek posiada zaledwie 120 metrów powierzchni kwadratowej, ale dzięki pionierskiemu (w czasach projektowania budynku) zastosowania otwartego planu w ogóle tego nie czuć. 

Dom został wybudowany w 1979 roku i obecnie jest do kupienia za 998 tysięcy dolarów, czyli ponad 3,6 miliona złotych. 

Źródło: zillow.com