Nie trzeba posiadać szlachectwa by mieć zamek. Wystarczy 4,5 miliona złotych

Wielka Brytania jest pełna niezwykłych nieruchomości. Każdy znajdzie coś dla siebie, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Tym razem można nabyć dwór należący niegdyś do szlacheckiej rodziny.

Nieruchomość jest w dobrym stanie, choć wymaga remontu. To XVII-wieczny dwór w Broxburn w regionie West Lothian. Działka znajduje się około 25 kilometrów od centrum Glasgow. 

Zamek książąt Hamilton

Zamek w obecnej formie jest datowany na XVI wiek. Zamek był wtedy w posiadaniu dynastii Stuartów. Szkoccy królowie przyjeżdżali tu polować - głównie król James II oraz James IV. Ten pierwszy podarował zamek oraz ziemię lordowi Hamilton. Nieruchomość pozostawała w rodzinie aż do 1765 roku. Obecnie budynek należy do rodziny Hopetoun. 

Nieruchomość służy obecnie jako pensjonat, pokoje można zabookować chociażby na platformie AirBnB. Wszystkie budynki znajdują się na terenie ponad 8 hektarowej działki. Natomiast pierwsze wzmianki o tej nieruchomości (nie budynku) pochodzą z 1200 roku, gdy miasteczko nosiło jeszcze rzymską nazwę Halistonium. 

Szlacheckie nieruchomości

Budynek został zmodernizowany przez znanego angielskiego architekta - Williama Burn'a. Illieston Castle posiada raptem 4 sypialnie, 2 łazienki i 3 pokoje gościnne. Z budynku rozpościera się piękny widok na ogród. Nabywca nieruchomości uzyskuje również prawo do łowiania ryb w pobliskiej rzece - Almond. 

Barokowa brama wjazdowaBarokowa brama wjazdowa zdjęcie oferty / savillis.com

Obecna cena za nieruchomość wynosi 950 tysięcy funtów, czyli około 4,5 miliona złotych. Nowy właściciel nie uzyskuje za to tytułu szlacheckiego! 

Źródło: savills.com

Więcej o: