Równo 130 lat temu rozpoczęto budowę pierwszego wieżowca na Manhattanie

Nowy Jork jest uznawany za stolicę wieżowców. W jego granicach, głównie w rejonie Manhattanu, znajduje się ich niemal sześć tysięcy. Ale wszystko zaczęło się od New York World Building. Równo 130 lat temu.

Był ranek 10 października 1889 roku, gdy na pierwszych stronach nowojorskich gazet pojawiła się informacja o rozpoczęciu budowy budynku nowej ery. Informacją najbardziej chwaliła się gazeta "New York World", ponieważ to właśnie jej redakcja miała się znaleźć we wspomnianym we wstępie budynku. 

Pierwszy wieżowiec w Nowym Jorku 

Budynek New York World Building nie mógłby się równać z dzisiejszymi wieżowcami pod względem wysokości. Ale w swoich czasach był numerem jeden. Ukończony w zaledwie rok (1889-1890) stał się najwyższym budynkiem Manhattanu. W dniu ukończenia miał bowiem 20 pięter i 106 metrów wysokości. Dla porównania: PKiN posiada 237 metrów wysokości, a Prudential 66 metrów wysokości (był to drugi pod względem wysokości budynek w przedwojennej Europie).

Architektem był George Brown, jeden z pierwszych projektantów specjalizujących się we wznoszeniu wieżowców. New York World Building znajdował się na rogu Park Row i Frankfort Street. Obecnie w tym miejscu znajdują się estakady i zjazdy z mostu Brooklińskiego. 

New York World Building - pierwszy wieżowiec na ManhattanieNew York World Building - pierwszy wieżowiec na Manhattanie wikia commons / domena publiczna

Budynek projektu Browna przez pięć lat nosił miano najwyższego budynku Nowego Jorku, prześcigając słynny kościół Świętej Trójcy. To właśnie ten kościół dominował wysokością w panoramie miasta aż do momentu budowy wieżowca. 

Zobacz OKAZJE CENOWE mieszkań na sprzedaż. TUTAJ>>

Pierwszy na Manhattanie

New York World Building był również jednym z pierwszych wieżowców, który został wyburzony. Jego koniec nastał w 1955 roku. Budynek został rozebrany z powodu budowy trasy z Mostu Brooklińskiego. Niezwykła konstrukcja była pierwszym elementem ogromnej układanki składającej się z ponad 6 tysięcy wieżowców, z których teraz znany jest Nowy Jork. 

Więcej o: