Kamienice hitami inwestycyjnymi

W największych miastach Polski od kilku lat obserwujemy rozwijający się rynek kamienic. Budynki z okresu przedwojennego, a nawet z XIX wieku, które całkiem jeszcze niedawno popadały w ruinę, dzisiaj gruntownie odnowione, zachwycając swoja elewacją, stają się obiektami prestiżowymi, świetnie nadającymi się na hotel, siedziby firm czy biura. Jednak kamienica w takim stanie to wydatek dla zasobnych inwestorów. Najdroższe mogą kosztować nawet 15 mln zł.

Wśród ofert WGN, tyle właśnie trzeba zapłacić za najdroższą kamienicę w chwili obecnej, która znajduje się we Wrocławiu. Obiekt o metrażu 2100 m kw., odrestaurowany w 2000 roku znajduje się na Starym Mieście. W większości jest już wynajęty na gastronomię, oddział banku itp. Cena metra kwadratowego wynosi 7300 zł, a więc jest zdecydowanie wyższa od średniej dla całego wrocławskiego rynku, która wynosi około 6100 zł. Wrocław jest miastem, gdzie rynek kamienic jest jednym z bardziej znaczących w Polsce. Tutaj jest ich po prostu najwięcej. Ponadto wiele z nich poprzez systematyczne inwestycje, doczekało się odnowienia. Wśród pozostałych ofert w WGN znajdują się również obiekty w cenach 7 czy 6,5 mln zł, a stawka za metr kwadratowy dla jednej z kamienic odrestaurowanej dwa lata temu, także w centralnej lokalizacji, wynosi ponad 10 tysięcy złotych. Obrazuje to, jak wysokie wyceny mogą uzyskiwać tego typu nieruchomości.

W innych miastach np. w Poznaniu, za kamienicę znajdującą się w okolicach Starego Rynku, o metrażu 1600 m kw. sprzedający chce 10 mln zł, czyli 6250 zł za m kw. Z kolei stosunkowo tanio, jak na krakowski rynek, wycenił jedną z ofert tamtejszy sprzedający, żądając za kamienicę na Starym Mieście z 1895 roku, w dobrym stanie technicznym, 3 mln zł. W tej cenie sprzedający oferuje 78 procent udziałów. Dużo ciekawych obiektów możemy znaleźć również, na urokliwej starówce w Toruniu. Tu średnie ceny wynoszą od 1,6 do 2,6 mln zł, a średnia stawka za metr kwadratowy to 4800 zł.

Czy zakup tak drogich obiektów to opłacalna inwestycja? Odnowione kamienice wyróżniają się na pewno wyjątkowością pod względem architektonicznym, zazwyczaj zlokalizowane są w bardzo atrakcyjnych miejscach, głównie na starówkach a także cechują je często duże metraże, duże okna i wysokie sufity.

Wszystkie te cechy powodują, że zakup kamienicy w celach inwestycyjnych może być znakomitym obiektem na wynajem dla biura, hotelu, siedziby firmy, kancelarii prawnej czy restauracji. Należy również pamiętać, że mieszkania czy apartamenty na sprzedaż w odnowionych kamienicach niejednokrotnie uzyskują bardzo wysokie wyceny.

Polski rynek zabytkowych kamienic, odrestaurowanych w celach inwestycyjnych, jest bardzo młody, choć bardzo dynamicznie się rozwija. Powstają również odpowiednio wyspecjalizowane firmy, które zajmują się restaurowaniem takich obiektów. Zajmują się one tylko tego typu projektami, ponieważ są to zbyt pracochłonne i kosztochłonne inwestycje dla typowych deweloperów.

Natomiast przykłady udanych realizacji są dowodem na to, że mimo często bardzo dużych kosztów odrestaurowania ten biznes może się opłacać a podaż takich obiektów, mimo, że rynek ten jednak zawsze będzie wąski, zapewne będzie jeszcze rosła.

Chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Wolisz lokal z rynku wtórnego? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie