Deski warstwowe ? sposób na szybkie i efektowne wykończenie podłogi

Ważnym atutem posadzki z desek warstwowych, w porównaniu do litych desek czy tradycyjnego parkietu, jest to, że jest ona fabrycznie wykończona lakierem lub olejem. Skraca to znacznie czas montażu, a w efekcie umożliwia szybką eksploatację wykańczanego lub remontowanego mieszkania - podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl

Podłogi drewniane w naszym kraju są wciąż modne. Wielu prywatnych inwestorów decyduje się na taki rodzaj posadzki. Ma to swoje odzwierciedlenie także w produkcji. Jak wynika z raportu Europejskiej Federacji Przemysłu Parkietowego (publikacja czerwiec 2018 rok), Polska jest liderem w wytwarzaniu podłóg drewnianych z ponad 19-proc. udziałem w rynku. Od lat na topie utrzymują się podłogi warstwowe, nazywane popularnie panelami drewnianymi, chociaż producenci używają określenia deski warstwowe. Ich udział w produkcji jest dominujący i stanowi aż 81%.

Budowa podłóg warstwowych

Panele są wykonane z dwóch lub trzech warstw drewna ułożonych prostopadle do siebie. Dzięki temu są one znacznie mniej wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności w porównaniu do podłóg z litego drewna.

W dwu- i trzywarstwowych deskach wierzchnią warstwę robi się z różnych gatunków drewna szlachetnego (może być krajowe lub egzotyczne). Pokrywa się ją fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV lub oleju. Dodatkowo może być ona poddana różnym zabiegom - na przykład drewno zostaje postarzone, zabarwione lub zmienia mu się fakturę (często przez szczotkowanie, które podkreśla usłojenie drewna), aby uzyskać oczekiwany efekt wizualny, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

Z kolei spodnią warstwę w deskach dwuwarstwowych wykonuje się na przykład z twardego drewna liściastego, głównie dębu i jesionu. Natomiast w deskach trzywarstwowych warstwa środkowa i spodnia są najczęściej z drewna iglastego.

Trwałość i odporność na zaplamienie

O trwałości podłogi z desek warstwowych decyduje twardość drewna, z którego zrobiona jest warstwa licowa. Aby to zbadać wykorzystuje się specjalną skalę wg. Brinella. Do najtwardszych gatunków zalicza się drewno egzotyczne tj. merbau, jatobe, tali i wenge. Wśród rodzimych polecane są orzech, dąb i jesion.

Tego typu podłogi przeszły też pomyślnie testy na zaplamienia – nie było żadnych śladów po rozlaniu kawy czy czerwonego wina, zauważają eksperci serwisu domiporta.pl.

Montaż w różnych pomieszczeniach

Deski warstwowe z wierzchnią warstwą wykonaną z twardych gatunkach drewna układa się w najbardziej wymagających pomieszczeniach, czyli korytarzach, holach i pokojach dziennych. Bardziej miękkie drewno zwykle przeznacza się do sypialni.

  • Salon, przedpokój. Zdaniem Piotra Wójcikiewicza, product managera w firmie Baltic Wood, w salonie świetnie sprawdzi się podłoga olejowana. Dzięki temu, że jej powierzchnia jest matowa, a olej wnikając w drewno, nie tworzy grubego filmu, ma się wrażenie bezpośredniego obcowania z naturalnym surowcem. Jednak, aby podłoga olejowana wyglądała pięknie przez wiele lat należy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, przeznaczonymi do tego środkami. W przedpokoju, gdzie podłoga jest bardziej narażona na intensywną eksploatację, ekspert rekomenduje podłogę wykończoną lakierem – matowym lub półmatowym. Oprócz tego trzeba zabezpieczać deski warstwowe przed zabrudzeniem drobinkami piasku (połóżmy wycieraczkę przy wejściu do mieszkania) oraz zarysowaniem (pomogą w tym np. podkładki zabezpieczające pod meblami).

  • Pokój dziecka. Wybierając deski warstwowe do tego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich atrakcyjny wygląd wyjaśnia Hubert Plichta, product manager w firmie DLH, chociaż nie jest on bez znaczenia - dodaje. Ważne jest również to, że tego typu podłogi nie elektryzują się, ani nie przyciągają kurzu, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla alergików. Poza tym wszystkie preparaty stosowane do wykańczania podłóg nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia.

  • Kuchnia. Dariusz Wojdat – menedżer wsparcia technicznego firmy Barilnek, wyjaśnia, że ze względu na to, że podłoga w kuchni narażona jest na różne zaplamienia takie jak: tłuszcz, woda, detergenty, itp., należy o nią właściwie dbać. Podłogi lakierowane powinny być okresowo zabezpieczane odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym, który stosujemy na czystą, suchą powierzchnię. Tworzy on na desce niewidoczny film, co chroni jej powierzchnię oraz połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami przed zabrudzeniami i dostaniem się wylanej cieczy. Do konserwacji podłóg olejowanych stosuje się oczywiście inne środki, ale ich działanie jest podobne.