Budowa domu to pół miliona złotych - mimo to, Polacy twierdzą, że to bardziej opłacalne niż kupno mieszkania

Według badań - średni koszt budowy domu w Polsce to około pół miliona złotych. Ale niemal połowa ankietowanych twierdzi, że opłaca się to bardziej niż kupno mieszkania.

Jak wynika z poprzedniego badania - budujemy domy duże i z tradycyjnych materiałów. Kolejna cześć badania mówi więcej o nas samych. W jakim wieku najczęściej decydujemy się na budowę domu, skąd bierzemy środki i wiele innych informacji. 

Budowa domu

Według badań - na budowę swojego pierwszego domu decydujemy się najczęściej w trzeciej dekadzie naszego życia, czyli mniej więcej przed 40-tką. 28 procent inwestorów miała 31-35 lat, drugą najliczniejszą grupą był przedział 36-40 lat. Zaledwie 3 procent respondentów rozpoczynało budowę domu w wieku poniżej 25 lat. 

'Raport o budowie domów w Polsce''Raport o budowie domów w Polsce' materiały prasowe / oferteo.pl

Sam proces budowy najczęściej mieści się w przedziale od 300 do 499 tysięcy złotych co zadeklarowało 46 procent badanych. Na drugim miejscu rankingu jest kwota od pół miliona do 699 tysięcy złotych. Tak odpowiedziało 23 procent ankietowanych. Dom powyżej miliona złotych budowała jedynie garstka Polaków - zaledwie 4 procent. 

Za co i gdzie

Większość z ankietowanych osób korzysta z pomocy kredu bankowego. 63 procent inwestorów przyznało się do salwowania kredytem. Pierwszy raz w historii przeprowadzanych badań przez Oferteo.pl, większość domów została budowana na wsi.

'Raport o budowie domów w Polsce''Raport o budowie domów w Polsce' materiały prasowe / oferteo.pl

Do takiej lokalizacji przyznało się 60 procent pytanych osób. W dalszej kolejności respondenci wybierali miasta od 11 do 50 tysięcy mieszkańców. Do budowy domu w największych miastach Polski przyznało się jedynie 10 procent ankietowanych. 

Powody

Wyjątkowo ciekawie wyglądają powody, dla których Polacy decydowali się na budowę domu. Jako sposób na "realizację marzeń" wskazało 60 procent pytanych. 47 procent stwierdziło, że najbardziej zależało im na posiadaniu ogrodu. 

'Raport o budowie domów w Polsce''Raport o budowie domów w Polsce' materiały prasowe / oferteo.pl

Na trzecim miejscu został wymieniona "chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej", co zadeklarowało 43 procent ankietowanych. Najciekawszą odpowiedzią jest jednak kolejna - 42 procent ankietowanych stwierdziło, że budowa domu bardziej się opłaca niż kupno mieszkania.

Źródło: oferteo.pl