Najważniejsza jest dobra komunikacja - tak twierdzą mieszkańcy Trójmiasta

Instytut Badań Pollster na zlecenie Murator EXPO przeprowadził na mieszkańcach Trójmiasta szczegółowe badania dotyczące preferencji życia w mieście oraz wymarzonego lokalu.

Badanie dotyczyło głównie preferencji mieszkaniowych mieszkańców Trójmiasta oraz tego jak wyobrażają sobie idealne miejsce do życia. Dużą uwagę badanie poświęcało również relacjom sąsiedzkim. 

Mieszkanie

Mieszkańcy Trójmiasta przede wszystkim preferują lokalizację z dobrą komunikacją, parkami zieleni i sklepem osiedlowym. Zwracają również uwagę na niskie koszty eksploatacyjne nieruchomości. Wymarzony dla nich lokal ma odpowiednią powierzchnię, dobre oświetlenie, kuchnię z oknem, balkon lub taras i jest ogólnie dobrze wykonany.

Badanie 'Postawy mieszkańców Trójmiasta wobec rynku mieszkaniowego'Badanie 'Postawy mieszkańców Trójmiasta wobec rynku mieszkaniowego' Instytut Badań Pollster / Murator EXPO

Zapytani wprost, skłanialiby się do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego. Jednak to nie jest najważniejszy czynnik w wyborze idealnego miejsca zamieszkania. Podobnie z opinią o deweloperze – choć przywiązują wagę do wysokiej jakości wykonania mieszkania/domu, nie jest dla nich kluczowe by idealne osiedle było wybudowane przez znanego dewelopera.

Najmniej istotnymi względami wyboru idealnej lokalizacji są również: zamknięte osiedla (wskazania rzadziej niż w Warszawie), miejsca do wspólnego grillowania z innymi mieszkańcami oraz prestiż dzielnicy. W kontekście idealnego lokalu najmniej istotne są: salon połączony z aneksem kuchennym, skosy w pokojach, wyposażenie w wideodomofon, własny ogródek. 

Sąsiedzi

Mieszkańcy Trójmiasta są zadowoleni ze swojego współżycia z sąsiadami. 68 procent badanych podaje, że z sąsiadami żyje dobrze bądź bardzo dobrze. To lepszy wynik niż w przypadku mieszkańców stolicy (zaledwie 57 procent) oraz Poznania (52 procent). 

Ponadto, w opinii mieszkańców Trójmiasta znajomość sąsiadów wzmacnia poczucie bezpieczeństwa (82%), są przekonani, że poprawne relacje z sąsiadami to jedna z podstaw satysfakcji mieszkania w danym miejscu (75%).

Badanie 'Postawy mieszkańców Trójmiasta wobec rynku mieszkaniowego'Badanie 'Postawy mieszkańców Trójmiasta wobec rynku mieszkaniowego' Instytut Badań Pollster / Murator EXPO

W odróżnieniu od warszawiaków, mieszkańcy Trójmiasta częściej deklarują, że znają swoich sąsiadów z imienia (41% mieszkańcy Trójmiasta a jedynie 29% mieszkańców Warszawy). Mieszkańcy stolicy mając jednak świadomość, że pozytywne relacje z sąsiadami są ważnym aspektem wpływającym na satysfakcję mieszkania w danym miejscu (68%), silniej deklarują, że chcieliby ich lepiej poznać (43% wśród mieszkańców Warszawy a 30% wśród mieszkańców Trójmiasta).

Nieruchomości

35% mieszkańców Trójmiasta zdecydowanie preferuje mieszkanie/dom z rynku pierwotnego, jedynie 12% stanowczo optuje za rynkiem wtórnym. Pozostali (53%) nie mają silnie zadeklarowanych preferencji w tej kwestii.

Liderem pod względem znajomości w Trójmieście jest deweloper Robyg (prawie dwukrotnie częściej wymieniany jako pierwszy spontanicznie, czyli bez pokazywania respondentom listy i logo, niż jego najbliższy konkurent Hossa Grupa Inwestycyjna: 17% Robyg, 9% Hossa).

Najbardziej znani deweloperzy w Trójmieście to Robyg (65% wskazań), Invest Komfort (64%), Hossa Grupa inwestycyjna (63%) oraz Inpro (53%).

Źródło: Murator EXPO / Instytut Badań Pollster

Więcej o: