Właściciele nieruchomości pod ścianą. Zakaz najmu krótkoterminowego. Przez koronawirusa

Właściciele nieruchomości, którzy kupili je z myślą o najmie krótkoterminowym, otrzymali właśnie spory cios. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że do odwołania nie mogą zaoferować swojego mieszkania gościom. Branża wciąż może mieć jednak nadzieję na zyski. Może też korzystać z pomocy rządu.

Wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego niespodziewanie uderzyło we właścicieli niektórych nieruchomości. Decyzja wydana przez Ministerstwo Zdrowia oznacza bowiem, że od 14 marca zakazany jest najem krótkoterminowy.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

- Mamy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wynajmujemy więc apartamentów. Czekamy, co będzie dalej - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mateusz Knigawka z Apartmore w Gdańsku.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Przez koronawirusa najem krótkoterminowy zakazany. Turyści odzyskają całość pieniędzy

- Minister zdrowia wprowadzając stan zagrożenia epidemicznego bezterminowo zakazał prowadzenia najmu krótkoterminowego. Apartamenty stoją więc puste, a ich właściciele nie zarabiają - wyjaśnia na łamach "Głosu Wielkopolskiego" Aleksander Blumski, radca prawny zajmujący się rynkiem nieruchomości. 

Ogłoszenie zagrożenia epidemią sprawia, że platformy takie jak Booking.com czy Airbnb zwracają turystom całość wpłacanych pieniędzy - informuje dziennik.

Rząd rzuca koło przedsiębiorcom. Jak skorzystać mogą właściciele nieruchomości?

Sytuacja właścicieli nieruchomości przez najbliższe tygodnie może być ciężka. Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej przedstawił bowiem tzw. "tarczę antykryzysową", która obejmuje też przedsiębiorców uzyskujących dochód z najmu krótkoterminowego. 

Będą oni mogli między innymi ratować miejsca pracy - wymiar czasu pracy zatrudnionego będzie bowiem mógł być zmniejszony do 80 proc., 40 proc. pensji pokryte będzie z państwowego funduszu.

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też uruchomienie pożyczek dla przedsiębiorców - w tym dla przedsiębiorców zajmujących się najmem krótkoterminowym. Szefowa resortu rozwoju zapewniła też, że zmianie ulegnie prawo bankowe, by odnowienie kredytu mogło odbyć się na mniej restrykcyjnych warunkach. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zapewnił też, że banki mają możliwość udzielania tańszych niż do tej pory pożyczek.

Rynek nieruchomości na wynajem musi wytrzymać kryzys

Warto podkreślić, że właściciele lokali na wynajem w dłuższej perspektywie mogą wciąż liczyć na zyski. Stan zagrożenia epidemicznego może bowiem zostać zniesiony. A kiedy obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa miną, Polacy znów zechcę chętnie korzystać z usług właścicieli nieruchomości na wynajem.

Więcej o:
Komentarze (69)
Właściciele nieruchomości pod ścianą. Zakaz najmu krótkoterminowego. Przez koronawirusa
Zaloguj się
 • lily_evans11

  Oceniono 160 razy 96

  Najem krótkoterminowy w mieszkaniach to czysta zbrodnia na sąsiadach i w ogóle nie powinno go być.

 • borow4

  Oceniono 109 razy 45

  Czesi zakazalinajmu krotkoterminowego przed epidemia. I maja racje bo to niszczy hotele, restauracje i caly system oparty o uczciwa turystyke. Najem krotkoterminowy i to w budynkach zamieszkalych przez stalych mieszkancow jest zbrodnia przecie tym mieszkancom. Czas pogonic te amerykanskie pseudofirmy z naszego kraju, bo u nas czerpia zyski z procederu zakazanego w ich wlasnym kraju.

 • drakaina

  Oceniono 49 razy 35

  "Warto podkreślić, że właściciele lokali na wynajem w dłuższej perspektywie mogą wciąż liczyć na zyski. Stan zagrożenia epidemicznego może bowiem zostać zniesiony."

  I dopiero jak już będą znane skutki kryzysu, powinno się ustalić zakres potrzebnej i udzielonej pomocy, a nie już teraz deklarować, co to będzie i w jakiej formie, oraz przeznaczać na to ogromne pieniądze, kosztem sektorów, które już są upośledzone, jak medycyna czy ogólnie nauka.

 • lun2000

  Oceniono 66 razy 20

  najem któtkoterminowy powinien być zakazany o ile nie zgodzi się wspólnota bądź spółdzielnia, Powinno to być zawsze poprzedzone głosowaniem z prawem veta

 • icehunter

  Oceniono 56 razy 18

  I tak się kończy kombinowanie. Krótkoterminowe jak ich najem. Pis ich j***ł. Niech teraz rodzinie wynajmują i wypieprzać janusze biznesu.

 • hellk

  Oceniono 26 razy 18

  Jak juz pomagac spolecznie uzytecznym biznesom, to nie wolno zapominac o cocomo. Co my bez nich zrobimy?

 • vidi71

  Oceniono 22 razy 16

  Banaś nie zarobi? Tragedia

 • belladonna34

  Oceniono 27 razy 11

  może krótkoterminowy zakazany ale cwaniaki już się ogłaszają (często w tonie żebraniny:"pomóżcie, tragedia, nie mamy za co żyć". Po 10 mieszkań na wynajem ale "nie mają za co żyć" ;)) że wynajmą na 2-3 tygodnie. Typowy najem na kwarantannę żeby odizolować np. powracającego zza granicy lub chorego. Mam nadzieje, że tacy "właściciele" będą musieli osobiście to posprzątać a ich pracownicy odmówią. Dla sąsiadów, ludzi normalnie mieszkających mieszkania na krótki wynajem to zawsze uciążliwość, ale teraz to zagrożenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX