Fotel za 30 tysięcy złotych - takie meble projektują architekci

Najlepsi architekci XX wieku zostawili po sobie nie tylko spuściznę arcydzieł budowlanych, lecz także dziesiątki niezwykłych mebli. Wiele z nich jest dzisiaj wartych fortunę.

Są to meble uznawane za kanon dobrego stylu. Ich posiadanie jest równoznaczne z dobrym gustem i grubym portfelem. Wiele z nich jest zaprojektowanych przez słynnych architektów odpowiedzialnych za najlepsze budowlane realizacje XX wieku.

Chaise Longue/LC4 - Le Corbusier

Leżanka bądź szezlong. To nieco większy fotel, na którym można odpoczywać w pozycji półleżącej. Zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku - Le Corbusiera. Jest autorem Villy Savoye oraz jednostki mieszkaniowej oraz współautorem Głównej Kwatery ONZ. LC4 jest jednym z wielu innych zaprojektowanych mebli z linii "Wyposażenie dla domu" zaprezentowanego na wystawie Salonu Jesiennego (z fr. Salon d'Automne) w 1929. Oryginał znajduje się w muzeum MoMA, a sygnowane repliki można nabyć za pośrednictwem firmy Cassina. Cena: od 4260 euro (18 000 zł). 

Słynna leżanka Le CorbusieraSłynna leżanka Le Corbusiera jeanbaptisteparis / wikia commons CC BY-SA

Barcelona Chair - Ludwig Mies van der Rohe

Fotel został zaprezentowany na słynnej wystawie EXPO 1929 w Barcelonie. Projektantem był jeden z najsłynniejszych architektów wszech czasów - Ludwig Mies van der Rohe. Krzesło z miejsca zostało okrzyknięte arcydziełem modernizmu. Mebel był elementem scenografii w filmie "Casino Royal". Jest produkowany do dzisiaj przez amerykańską firmę KNOLL, a jego cena wynosi obecnie 5760 dolarów (20 000 zł).

Barcelona ChairBarcelona Chair wikia commons / CC BY-SA 2.5

Noguchi Table - Isamu Noguchi

Jeden z najsłynniejszych architektów krajobrazu amerykańskiego pochodzenia. Noguchi był jednym z pionierów nowoczesnego projektowania przestrzeni, ale odnalazł się również w projektowaniu mebli. Jego najsłynniejszym meblem jest tzw. Noguchi Table. Piękny szklany stolik kawowy, który wyglądem wyprzedzał swoje czasy, przyniósł architektowi sławę. Stolik został zaprojektowany w 1947 roku, a obecnie jego sprzedażą zajmuje się firma Herman Miller. Dzieło Noguchi jest wyceniane na 1750 dolarów (6300 zł). 

Noguchi TableNoguchi Table expandinglight5 / wikia commons CC BY-SA 4.0

Tulip chair - Eero Saarinen

Jeden z najbardziej medialnych mebli. Zestaw mebli od Eero Saarinen towarzyszył załodze serialu "Star Trek" w pierwszych sezonach serialu. Niezwykła jak na owe czasy linia wydawała się niesamowicie futurystyczna. Ich twórca, Eero Saarinen, amerykański architekt fińskiego pochodzenia, odpowiada między innymi za łuk Gateway w St.Louis oraz słynny Dom Millera. Ponadczasowa linia jego mebli powoduje, że nadal są wybierane do nowoczesnych wnętrz. Obecnie krzesło Tulip Chair jest dostępne za pośrednictwem marki KNOLL, a cena wynosi 1481 dolarów (5390 zł). 

Tulip Chair - meble z tej linii można było zobaczyć w serialu Star TrekTulip Chair - meble z tej linii można było zobaczyć w serialu Star Trek kana / wikia commons CC BY-SA 2.5

Egg Chair - Arne Jacobsen 

W 1958 roku krzesło zostało zaprojektowane dla duńskiego hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Autorem projektu był architekt Arne Jacobsen. Linia zrobiła furorę i meble stylizowane na "jajko Jacobssena" były dostępne na całym świecie. Niektóre przeróbki można było spotkać nawet w PRLu. Różne modele Egg Chair były wykorzystywane w licznych obiektach na całym świecie oraz filmach. Najsłynniejszy to "2001: Odyseja Kosmiczna". Meble z tej serii nadal są produkowane i można je kupić za kwotę dochodzącą do 8 tysięcy dolarów (29 000 zł). 

Egg ChairEgg Chair wikia commons / domena publiczna

Ball Chair - Eeri Aarnio

Forma fotela Ball Chair jest tak nowoczesna, że trudno uwierzyć w datę projektu. Eero Aarnio zaprojektował ten słynny mebel już w 1963 roku. Kula z miękkim wykończeniem była sporym odkryciem kojarzącym z rodzącym się dopiero przemysłem kosmicznym. Ball Chair został wykorzystany w licznych filmach, między innymi w kultowych "Facetach w Czerni". Obecnie oryginalny Ball Chair można kupić za 5950 dolarów (21 600 zł).  

Ball ChairBall Chair Sailko / wikia commons CC BY-SA 2.5