Ranking kredytów hipotecznych - kwiecień 2014

Który bank udzieli najkorzystniejszego kredytu na zakup kawalerki w Toruniu? Jakie koszty w 30-letnim okresie kredytowania poniesie osoba spłacająca kredyt? Odpowiedzi na te pytania przynosi kwietniowy ranking kredytów hipotecznych przygotowany przez ekspertów z porównywarki finansowej TotalMoney.pl

Jakie mieszkanie może kupić tzw. singiel mieszkający w Toruniu? Dodajmy, singiel dysponujący 150 000 zł, na którą to kwotę składa się zarówno kredyt jak i jego środki własne (z których pokrywa on 20% kosztów inwestycji? Na to pytanie odpowiemy na końcu. Najpierw zaś skupimy się na znalezieniu najkorzystniejszej oferty, dzięki której będzie możliwe sfinansowanie zakupu mieszkania - jednopokojowej kawalerki.

Porównywarka kredytów hipotecznych. Oblicz ratę w 3 minuty i wybierz najtańszy

Przyjęliśmy, że nasz klient poszukuje kredytu hipotecznego w kwocie 120 000 zł, który chce spłacać w równych ratach miesięcznych przez 30 lat. Czynnikiem decydującym o pozycji danego banku w zestawieniu jest (jak zawsze) całkowity koszt kredytu. Najkorzystniejszego kredytu szukaliśmy wśród ofert z cross-sell. Zapraszamy do lektury.

Czołówkę kwietniowego rankingu tworzą: Citi Handlowy , Bank BPH i eurobank .

Najwyższy stopień podium zajął Citi Handlowy . U zwycięzcy całkowity koszt kredytu wyniósł 94 391 zł i składają się na niego: odsetki (92 372 zł), wycena nieruchomości (600 zł), koszt ustanowienia hipoteki (200 zł) oraz prowizja (1 200 zł). Oprocentowanie kredytu wynosi 4,11%, a prowizja za jego udzielenie - 1%. Citi Handlowy oczekuje, klient założy konto osobiste oraz kupi kartę kredytową. Dodać trzeba, że bank załatwia za klienta sprawy w sądzie wieczysto księgowym.

Na drugim miejscu uplasował się Bank BPH . Całkowity koszt kredytu udzielonego przez tego kredytodawcę to 95 185 zł. Składa się on z odsetek (92 411 zł), ubezpieczenia na życie (824 zł), ubezpieczenia od utraty stałego źródła dochodu (1 413 zł), ubezpieczenia nieruchomości (120 zł), wyceny nieruchomości (200 zł), kosztu ustanowienia zabezpieczenia (217 zł). Bank przyjmuje, że w przypadku ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od ryzyka utraty stałego źródła dochodu okres objęcia ochroną ubezpieczeniową wynosi jeden rok. Bank oczekuje od naszego klienta założenia konta osobistego oraz przekazywania na niego wynagrodzenia.

Trzecią pozycję zajął eurobank . Całkowity koszt kredytu udzielonego przez wrocławski bank wynosi 100 215 zł. Składają się na niego: odsetki (92 412,16 zł), koszt ustanowienia hipoteki (200 zł), pcc (19 zł), wycena nieruchomości (260 zł), ubezpieczenie na życie (6 827 zł) i ubezpieczenie pomostowe (496,40 zł). Bank oczekuje od klientów założenia konta osobistego i regularnego przekazywania na nie wynagrodzenia oraz korzystania z ubezpieczenia na życie (z oferty eurobanku) przez cały okres spłaty kredytu. Warto przypomnieć, że w eurobanku do 30 czerwca 2014 r. trwa promocja "3 letnia zero-składka". W jej ramach bank oferuje 3-letnie ubezpieczenie nieruchomości gratis (pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia z oferty bank na 5 lat).

Sprawdźmy teraz, jakie mieszkanie w Toruniu może kupić nasza "modelowy" klient dysponujący 150 tysiącami złotych. W jednym z serwisów internetowych gromadzących ogłoszenia dotyczące kupna i sprzedaży nieruchomości wpisaliśmy, że szukamy niewielkiego mieszkanie w tym właśnie mieście. Okazało się, że nasz klient mógłby kupić m.in.:

. trzydziestosiedmiometrowe mieszkanie znajdujące się na osiedlu Rubinkowo I. Cena tej nieruchomości wynosi 150 000 zł

. mieszkanie o powierzchni 28 metrów kwadratowych znajdujące się na Chełmińskim Przedmieściu przy ul. Kilińskiego. Cena tego mieszkania to też 150 000 zł

. znajdujące się w budynku z 1996 r. stojącym przy ul. Kameralnej mieszkanie o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Cena tego mieszkania wynosi 149 000 zł.

Niedawno zakończył się pierwszy kwartał 2014 roku, który - na rynku kredytów hipotecznych - upłynął pod znakiem wielu zmian. Zdaniem Domu Kredytowego Notus największą z nich było wprowadzenie obowiązku posiadania 5% wkładu własnego przez kredytobiorcę. Drugą zmianą, którą także przyniosła Rekomendacja S było wydłużenie okresu spłaty na potrzeby liczenia zdolności kredytowej. Dotychczas, nawet w sytuacji, gdy kredyt był spłacany 30 czy 35 lat, zdolność kredytowa była szacowana dla 25 letniego okresu spłaty. Od stycznia 2014 roku okres ten został wydłużony o 5 lat. Przełożyło się to na wzrost dostępnych kwot kredytów o około 5-7 procent. Michał Krajkowski, z Domu Kredytowy Notus zauważa też, że "Początek 2014 roku upłynął także pod znakiem utrzymującego się niskiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na historycznie niskim poziomie i nawet mimo niewielkiego wzrostu marż ze strony banków, raty kredytów pozostają także na najniższe w historii. Średnie oprocentowanie dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych, przy założeniu posiadania 20 procent wkładu własnego od stycznia 2013 roku do stycznia 2014 roku spadło z poziomu 5,74 do 4,43 procent. Było to jednak spowodowane niższymi stopami procentowymi, gdyż w tym czasie marże wzrosły o 0,11 p.p. i wynosiły 1,72 p.p. Natomiast w ciągu 3 miesięcy tego roku średnia marża wzrosła do średniego poziomu 1,79 p.p. W najbliższych miesiącach możemy raczej oczekiwać utrzymania tego poziomu, co w połączeniu z utrzymującymi się niezmienionym poziomie stopach NBP spowoduje stabilizację w obszarze oprocentowania kredytów. "

Szukasz kredytu mieszkaniowego z niską ratą? Porównaj banki i wybierz najtańszy kredyt online!

Już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z majowym rankingiem kredytów hipotecznych - będziemy w nim szukać kredytu na zakup mieszkania dla trzyosobowej rodziny.

Szukasz mieszkania? Sprawdź nasze ogłoszenia

Chcesz wynająć mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl