Single dyskryminowani przez banki?

Banki niechętnie pożyczają osobom samotnym pieniądzy na zakup mieszkania - twierdzi szefowa portalu www.polowki.pl Katarzyna Adamowicz. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie wzbudzają zaufania ludzie, którzy nie potrafią ułożyć sobie życia rodzinnego

- Statystyki pokazują, że single są grupą dobrze wykształconych I dobrze zarabiających ludzi. Mimo to dla niektórych banków nie jesteśmy wiargodnymi klientami. Rzekomo jesteśmy jacyś wybrakowani, coś jest z nami nie tak - mówi Adamowicz.

Żeby ułatwiać singlom znalezienie banku skłonnego sfinansować zakup mieszkania, portal zawarł porozumienie z Domem Kredytowym "Notus", który pośredniczy w udzielaniu kredytów hipotecznych. Michał Krajkowski z "Notusa" przyznaje, że osoby samotne traktowane są przez banki gorzej niż potencjalni klienci pozostający w związku małżeńskim. - Wynika to ze stosowanego w bankach systemu oceny potencjalnego klienta, czyli tzw. scoringu. Bycie singlem nie oznacza, że automatycznie jesteśmy dyskwalifikowani jako przyszły kredytobiorca. Jednak o decyzję pozytywną może być trudniej, a nawet jeśli kredyt otrzymamy, to na gorszych warunkach - wyjaśnia Krajkowski. Według niego możliwa jest też sytuacja, że kredyt dostanie rodzina, zaś osoba samotna, mimo podobnych zarobków, zostanie odprawiona przez bank z kwitkiem.

Adamowicz zapowiada, że jej portal będzie też walczył o objęcie singli rządowym programem dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania. Dodajmy, że w ramach program "Rodzina na swoim" budżet dopłaca przez osiem lat mniej więcej połowę odsetek. Z takiej dopłaty mogą jednak skorzystać tylko małżeństwa oraz - to wyjątek - osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. W ubiegłym roku Lewica próbowała przeforsować w Sejmie poprawkę, która umożliwiłaby skorzystanie z dopłaty także osobom samotnym. Mimo iż posłowie SLD przekonywali, że coraz więcej Polaków najpierw myśli o zdobyciu pracy i mieszkania, a dopiero potem o małżeństwie i dzieciach, propozycja ta nie uzyskała wówczas poparcia pozostałych klubów poselskich.

Nie wykluczone, że w tym roku przynajmniej PO i PSL zmienią zdanie w tej kwestii. Wskutek kryzysu finansowego banki przykręciły śrubę z kredytami, a w efekcie drastycznie spadła sprzedaż mieszkań. Rząd pracuje więc nad rozwiązaniami, które miałyby ożywić ten rynek Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń poinformował niedawno na konferencji w Banku Gospodarstwa Krajowego (bank ten zarządza rządowym programem), że resort pracuje nad projektem kolejnej nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Jedna z poprawek miałaby przyznać osobom samotnym prawo do dopłat.

Polowki.pl, to nierandkowy portal dla singli. Uruchomił go przed rokiem klub dla singli - Połówki Pomarańczy, który zajmuje się lobbingiem na rzecz pięciomilionowej społeczności "pojedynczych". Np. od stycznia realizuje autorski program "Mieszkania dla singli".