Kupiłeś mieszkanie i co dalej

Jesteś świeżym posiadaczem własnego M? Myślisz, że formalności i latanie po urzędach masz za sobą. Niestety, nawet po wprowadzeniu do nowego lokalu czeka cię sporo roboty. Podpowiadamy, jak się z nimi najszybciej uporać

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Kupno własnego mieszkania to droga przez mękę. Wie o tym każdy, kto przechodził przez ten proces. Najpierw przeglądanie ogłoszeń, umawianie się z agentami z firm zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości. Później załatwianie kredytu w banku. Czynności te większości osób kupujących wymarzony lokal zajęły niejeden ranek czy popołudnie. Satysfakcja po zakupie jest ogromna. Problem w tym, że to nie koniec trudności. Nawet jeśli kupimy własne M i formalnie staniemy się jego właścicielem, to pozostaje sporo drobnych spraw do załatwienia. Skoro przeprowadzamy się do nowego miejsca, to warto się przecież przemeldować...

Jeśli przemeldować, to trzeba wyrobić nowy dowód osobisty, a jeśli dowód, to i nowe prawo jazdy. O zmianie adresu i dowodu trzeba powiadomić urząd skarbowy, pracodawcę, bank, fundusz emerytalny. Dodatkowo trzeba podpisać nowe umowy z dostawcą prądu czy gazu. Uff... kolejne kilka dni mamy z głowy. I kilkaset złotych mniej w portfelu.

Jak założyć księgę wieczystą?

Jeżeli kupiony przez ciebie lokal nie ma księgi wieczystej, to w twoim własnym interesie warto ją założyć. Dlaczego? Bo wpis do księgi wieczystej jest najlepszym dowodem na to, że jesteś właścicielem danej nieruchomości.

W przypadku aktu notarialnego sprzedaży czy darowizny nieruchomości właściciel może powiedzieć notariuszowi, aby ten w akcie notarialnym zawarł wniosek o założenie księgi wieczystej i dokonanie w niej wpisu. - W przypadku zbycia nieruchomości, która ma założoną księgę wieczystą, zamieszczenie w akcie notarialnym wniosku o wpis w księdze wieczystej zmiany właściciela i złożenie wszystkich dokumentów do sądu wieczystoksięgowego będzie obowiązkiem notariusza - mówi Czesława Kołcun, prezes Rady Izby Notarialnej w Warszawie. Notariusz zamieszcza również w akcie notarialnym wniosek o wpis nabywcy w księdze wieczystej, jeśli akt notarialny dotyczy zbycia spółdzielczego prawa do lokalu, dla którego już jest założona księga wieczysta.

Co innego, jeśli mieszkanie spółdzielcze nie ma założonej księgi wieczystej. - Wtedy możemy pomóc grzecznościowo, np. w wydrukowaniu i wypełnieniu wniosku, ale zainteresowany musi sam złożyć dokumenty w sądzie - mówi Czesława Kołcun.

Jak załatwić formalności w sądzie? Księgi wieczyste są prowadzone przez wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych. Aby więc założyć księgę lub dokonać w niej wpisu, musisz udać się do odpowiedniego sądu dla twojej nieruchomości.

W celu założenia księgi potrzebny jest:

wypełniony wniosek o założenie księgi wieczystej (to czterostronicowy formularz, w którym musisz zawrzeć m.in. wszelkie informacje na temat lokalu, swoje dane czy dane spółdzielni) - jeśli masz wątpliwości, jak wypełnić wniosek, w sądzie najczęściej wiszą wypełnione wzory,

dokumenty potwierdzające nabycie praw własności, np. akt notarialny czy orzeczenie sądu,

potrzebne będą też dokumenty służące do oznaczenia nieruchomości (np. wypis z ewidencji gruntów czy wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadniczej).

Założenie księgi wieczystej nie jest darmowe - kosztuje 60 zł. Opłaty należy dokonać w kasie w sądzie. Dodatkowo przy założeniu księgi od razu należy dokonać wpisu do księgi, a to kosztuje 200 zł.

Przemeldowanie

Pierwszym krokiem do zameldowania pod nowym adresem jest wymeldowanie za starego miejsca pobytu. Aby się wymeldować, musisz pójść do urzędu gminy, w której do tej pory byliśmy zameldowani, i złożyć odpowiedni wniosek. Zabierz ze sobą:

dowód osobisty,

książeczkę wojskową w przypadku mężczyzn do 50. roku życia.

Jeśli chcesz wymeldować dzieci, musi być przy tym obecny jeden z rodziców lub opiekunów prawnych.

Szczęśliwie wymeldowanie możemy uzyskać od ręki, oczywiście odstawszy swoje w kolejce. Z urzędu otrzymamy zaświadczenie o wymeldowaniu, które będzie niezbędne do zameldowania w nowym miejscu zamieszkania. Jeśli mieszkałeś np. z rodzicami warto skserować zaświadczenie i dać im je. Może się przydać w spółdzielni mieszkaniowej do skreślenia z listy osób mieszkających w danym lokalu. Dzięki temu rodzina będzie płaciła niższy czynsz.

Masz poświadczenie wymeldowania i jeden ranek za sobą? Kolejnym krokiem jest udanie się urzędu gminy, tym razem w miejscu, gdzie chcesz się zameldować. Weź ze sobą:

do wglądu akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej, gdy jesteś właścicielem, albo np. umowę najmu czy przydział ze spółdzielni,

dowód osobisty,

dokument potwierdzający wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu stałego,

książeczkę wojskową (w przypadku mężczyzn do 50. roku życia),

w przypadku nowego budynku potrzebne będzie zaświadczenie o odbiorze budynku i nadaniu mu numeru,

w przypadku niepełnoletnich potrzebny będzie odpis skrócony aktu urodzenia.

Decyzję o zameldowaniu w nowym miejscu urzędnicy powinni wydać od razu. Z urzędu dostaniesz zaświadczenie o zameldowaniu, które będzie niezbędne do wymiany dowodu osobistego.

Pamiętaj! Wymiany dowodu musisz dokonać w ciągu 14 dni od dnia zameldowania.

Nowy dowód osobisty

Ale uwaga, wymiana dowodu osobistego obecnie może być dość trudnym zadaniem. Do końca roku wnioski o nowy dowód muszą złożyć bowiem wszystkie osoby mające jeszcze dowody książeczkowe, a nie plastikowe. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod koniec października ponad 3,7 mln osób nie złożyło jeszcze wniosków o wymianę dowodów osobistych w ramach wymiany ustawowej, a to szczególnie w dużych miastach może skutecznie wydłużyć kolejki po nowe dowody. Jak poinformowała nas Emilia Salach-Pezowicz, naczelnik wydziału komunikacji i promocji w MSWiA, najwięcej dowodów osobistych pozostało do wymiany w województwie śląskim oraz mazowieckim. W skali miast najbardziej zapóźnione są Warszawa, Łódź oraz Wrocław. Z kolei najmniej książeczkowych dowodów pozostało do wymiany w woj. opolskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim.

Urzędnicy robią, co mogą, aby obsłużyć jak najwięcej interesantów - dostali z resortu spraw wewnętrznych dodatkowe pieniądze na nowe etaty, wydłużono też okres ważności starych dowodów do końca marca 2008 r. Jednak kolejek i tak nie unikniemy. Jeśli masz stary dowód, to sprawa jest prosta. Wniosek o nowy dowód musisz złożyć do końca roku. Twój stary dowód będzie ważny tylko do końca marca 2008. Po tym terminie bez plastikowego dowodu ciężko będzie załatwić różnego rodzaju formalności w urzędach, wziąć kredyt w banku, sprzedać czy kupić nieruchomość lub odebrać list polecony na poczcie.

Jednak jeśli masz już wymieniony dowód, to może warto wstrzymać się chwilę z przemeldowaniem i zmienić dokument dopiero po nowym roku.

Problem w tym, że jeśli jesteś zameldowany w jednym miejscu, a mieszkasz w innym (np. w innym mieście), to może to powodować pewne niedogodności. Przykładowo, aby załatwić sprawę w urzędzie skarbowym, wyrobić nowy paszport czy np. zagłosować w wyborach, będziesz musiał udać się do miejsca zameldowania.

Jak wymienić dowód? Należy pójść do urzędu gminy bądź wydziału obsługi mieszkańców w miejscu swojego zameldowania. Potrzebne będą:

wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego,

dwie fotografie o wymiarze 4,5 na 3,5 cm przedstawiające lewy półprofil z widocznym uchem na jasnym tle,

dowód wpłaty 30 zł na konto urzędu,

odpis skrócony aktu urodzenia,

odpis skrócony aktu małżeństwa z informacją o aktualnie używanym nazwisku (oczywiście jeśli mamy małżonka).

Pamiętaj! Wniosek o wymianę dowodu musisz złożyć sam, podobnie jest z odbiorem gotowego dowodu. Na wymianę dowodu czeka się do 30 dni.

Wymiana dowodu osobistego i zmiana danych adresowych pociąga za sobą kilka innych czynności. Przy odbiorze gotowego dowodu można od razu wypełnić dokument NIP-3, który służy do aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. Warto to zrobić od razu, żeby specjalnie nie chodzić do urzędu skarbowego.

Zmiana dowodu wymusza też wymianę prawa jazdy, bowiem na prawie jazdy jest m.in. wydrukowany numer dowodu osobistego. W tym celu musimy złożyć w urzędzie fotografię (może być ta sama co do dowodu), ksero starego prawa jazdy, dowód opłaty 70,5 zł za wyrobienie nowego dokumentu.

A gazownia, elektrownia...

Myślisz, że to koniec biegania po urzędach. Nic bardziej mylnego. Aby już całkiem spokojnie zamieszkać we własnym M, musisz jeszcze uregulować umowy z dostawcami prądu, gazu czy mediów.

Czeka cię więc wizyta u dostawcy prądu czy gazu. Tam będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek i podpisać umowę. Do wglądu pracownicy gazowni czy firmy dostarczającej prąd zażądają dowód na to, że jesteś właścicielem danego lokalu (np. akt notarialny). Warto też pamiętać o zmianie umowy z operatorem telefonicznym czy dostawcą telewizji kablowej.

Swoje dane osobowe trzeba też zmienić w banku czy w funduszu emerytalnym. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, najlepiej zadzwonić na infolinię. Niestety, w wielu przypadkach, aby zmienić dane, będziesz musiał wysłać odpowiedni formularz pocztą (tak jest w przypadku funduszy emerytalnych np. Allianz czy ING Nationale-Nederlanden) lub bezpośrednio udać się do punktu informacyjnego.

Nowy adres musisz podać swojemu pracodawcy. W tym celu musisz się udać do działu kadrowego i poprosić o zmianę adresu. Pracodawca powinien poinformować o zmianie ZUS. Jeśli zmieniłeś już swoje dane w banku, dopilnuj też, aby pracodawca zmienił też twoje dane w przelewie bankowym dotyczącym twojej pensji.

Działania te warto wykonać odpowiednio szybko, żeby nie wystąpiła sytuacja, w której np. pracodawca ma inne dane niż fundusz emerytalny.

Liczba wyprodukowanych dowodów osobistych przez Centrum Personalizacji Dokumentów

(dane w mln)

(w nawiasach dane dotyczące wymiany ustawowej przy założeniu, że 10 proc. wymiany wszystkich dowodów to wymiana losowa spowodowana np. zgubieniem, kradzieżą starego dokumentu lub zmianą danych)

Liczba wniosków pozostałych do złożenia przez Polaków w ramach ustawowej wymiany dowodów

(dane w mln)

Źródło: MSWiA