Zgadnij, za ile kupisz najmniejszy zamek w Anglii

Anglia stoi zamkami oraz dworami. Wiele z nich pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Duża część z nich nadal posiada prawowitych zarządców o monarszych korzeniach. Lecz zdarza się, że taki zamek bądź pałac może trafić do rąk prywatnych inwestorów. Tym razem na sprzedaż trafił "najmniejszy zamek Anglii"...

Trzeba przyznać, że myśląc o zamku oczyma wyobraźni widzielibyśmy nieco większe budowle. A tu taka niespodzianka! Zamek położony na wzgórzach Cotswolds na południe od miasta Warwickshire ma powierzchnię zaledwie 72 metrów. Czyli niewiele więcej niż standardowe dwupokojowe mieszkanie. 

Zamek to jednak zamek

Posiadłość nazywana Molly's Lodge została zaprojektowana przez znanego na wyspach architekta - Edwarda Blore'a, budynek został ukończony w 1834 roku. Nie mniej jednak, jest to komfortowy dom z niewielkim ogrodem. Posiadłość dzieli się na dwie części. Ta przypominająca romańską wieżę, składa się z niewielkiego salonu, jadalni, wiatrołapu z bardzo niewielką klatką schodową oraz kuchni i łazienki. Na pierwszym piętrze wieży znajduje się -oczywiście - sypialnia. Natomiast w drugiej części domu znajduje się jadalnia z półotwartą kuchnią, łazienka oraz sypialnia. Na działce jest również garaż wraz z pomieszczeniem dla ochrony.

Ile kosztuje zamek?

W Polsce ceny dworów zaczynają się od kilku milionów. Pałace, których oferty można znaleźć na naszych stronach mają przede wszystkim dużo większą powierzchnię. Ciężko więc o porównanie tych ofert. Ale najważniejsze pytanie brzmi, ile kosztuje najmniejszy zamek w Anglii. Wbrew pozorom, całkiem niedużo! Jego aktualna cena wynosi: 550 tysięcy funtów, czyli około 2,8 miliona złotych! Niestety, do kompletu nie otrzymuje się tytułu szlacheckiego.

Źródło

Więcej o: