Jeździsz jednośladem? W Szwecji powstaje kamienica tylko dla rowerzystów

Miłośnicy jednośladów dobrze znają problemy związane ze swoim środkiem lokomocji. Brak miejsca do przechowania roweru, ciasne klatki schodowe czy niewygodne windy, z których ciężko wysiąść ze swoim jednośladem. W mieście Malmö (Szwecja) powstaje właśnie kamienica rozwiązująca wszystkie te niedogodności - oto Cykelhuset.

Malmö - miasto w południowej Szwecji. Pod względem zaludnienia jest ono trzecim, zaraz Sztokholmie i Göteborgu. Jest to jedno z najbardziej przyjaznych miast rowerzystom. W 2012 roku funkcjonowało tutaj około 469 km ścieżek rowerowych, tworzących spójny i ciągle rozbudowywany system tras rowerowych. Nie dziwi więc fakt, iż właśnie w tym miejscu powstaje budynek przystosowany dla użytkowników jednośladów.

Wygląd i nie tylko

Budynek ma przede wszystkim być wygodny dla użytkowników rowerów. Projektanci ze studia Hauschild + Siegel zdefiniowali na nowo przestrzeń użytkową w budynku podporządkowując ją właśnie jednośladom. Miejsce zwyczajowo przeznaczone na podziemny parking dla aut tutaj będzie zupełnie inaczej zaplanowany. 

Budynek Cykelhuset w trakcie budowy.Budynek Cykelhuset w trakcie budowy. youtube.com / Streetfilms

Miejsce na rower znajdzie się nie tylko na specjalnym parkingu, ale również tuż obok mieszkania. Aby z łatwością dotrzeć pod swoje drzwi wraz z rowerem, projektanci zdecydowali się na poszerzenie korytarzy. Drzwi zamontowane w budynku będą się otwierać z obu stron, tak by wjazd i wyjazd rowerem nie nastręczał kłopotów. Warto zaznaczyć, iż również detale architektoniczne nawiązują swoim kształtem do rowerów. Okrągłe okna nie pozwolą zapomnieć, dla kogo jest stworzona ta kamienica. 

Wsparcie i programy 

Nie tylko forma czy rozwiązania aranżacyjne będą pomagać mieszkańcom w życiu na dwóch kółkach. Na komfort użytkowania jednośladu wpłynie także wsparcie takie jak wypożyczalnia rowerów typu cargo, dzięki któremu można przewieźć większe przedmioty, przywieść zakupy bądź przetransportować dzieci do szkoły (gdyby nie mogłyby sobie pozwolić na samodzielną podróż).

Z kolei skrzynki pocztowe będą większe od tych tradycyjnych, by móc pomieścić chociażby dowiezione zakupy spożywcze zrobione online z opcją dowozu do miejsca zamieszkania.  

 

Mieszkańcy Cykelhuset będą mogli również skorzystać ze specjalnego programu. W budynku będzie działać serwis napraw rowerowych oraz będzie możliwość zamówienia dojazdu autem do węzłów przesiadkowych bądź w dowolne inne miejsce w razie niesprzyjającej pogody. 

Słynne sąsiedztwo

Budynek Cykelhuset znajduje się raptem kilkadziesiąt metrów od innego współczesnego cudu architektonicznego - Turning Torso. Budynku zaprojektowanego przez światowej sławy architekta, Santiago Calatravę. Na chwilę obecną projekt pracowni Hauschild + Siegel jest na etapie budowy. Oddanie budynku ma się odbyć w grudniu obecnego roku.

 

Więcej o: