Poddasze - pora odczarować to magiczne miejsce!

Poddasze kojarzy się z z ciasną kawalerką, w której podczas letnich miesięcy nie da się wysiedzieć z powodu gorąca. Ale czas obalić te niesympatyczne mity! Na poddaszu można mieszkać i komfortowo i wygodnie. Oto parę rad, którymi należy się kierować w czasie aranżacji poddasza użytkowego!

Wszystko zależy od dachu

To jak należy urządzić ostatnią kondygnacje najbardziej definiuje dach pod którym znajduje się dane pomieszczenie. Czasem będzie to jeden pokój, innym razem całe mieszkanie. Dach może być jedno, dwu, cztero- i wielospadowy. Oddzielną kategorią jest dach mansardowy, lecz on jest rzadko spotykany.

W przypadku dachów wielospadowych, możliwości aranżacyjne mogą być bardziej skomplikowane, ponieważ właściciel dysponuje wtedy dużo większym polem manewru. W takim wypadku lepiej sprawdza się ukrycie konstrukcji dachowej, ponieważ z powodu ilości załamań sufitu, sama gra światłem i cieniem jest wystarczająco sugestywna.

Natomiast w dachach gdzie inwestor ma doczynienia z jednym bądź dwiema połaciami można poeksperymentować z wyłuszczeniem belek stropowych w aranżacji. Gładka ściana podkreślona przechodzącymi belkami nada wnętrzu dużo więcej ekspersji. Może zostać również wykorzystana jako element mocujący hamaka bądź innych podczepianych siedzisk!

W przestrzeniach gdzie występują skosy, warto zastanowić się nad zabudowami stolarskimi pod wymiar, gwarantują nam one maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz ułatwią przechowywanie. Inwestycja na pewno się zwróci bo dzięki temu możemy ograniczyć pozostałą ilość mebli. Innym sposobem na wykorzystanie przestrzeni pod skosami jest po prostu postawienie ładnych np. plecionych koszów albo poukładanie książek na stosach, co doda trochę artystycznego wyrazu w stylu Bohemy. - Podpowiada projektantka wnętrz Agnieszka Błochowiak z pracowni MOA Design.
Okno na świat

Bez nich nie możemy nawet myśleć o poddaszu jak o przytulnym miejscu. Okna mogą być umiejscowione bezpośrednio w dachu, jak również być osadzone w lukarnach bądź ozdobnych wykuszach. Niezależnie od tego, na którą opcje zdecyduje się inwestor (bądź jakie rozwiązanie zastał), trzeba przeanalizować czy taka ilość jest wystarczająca.

Powierzchnia okien połaciowych powinna stanowić przynajmniej 1/8 całej powierzchni doświetlanego pomieszczenia. Ważna jest również ich wysokość oraz kąt pod którym zostaną zamontowane. Zasada jest prosta. Im mniej stromy dach tym okno powinno być dłuższe. Tak by osoba będąca wewnątrz nie miała ograniczonego pola widzenia. Natomiast w przypadku dachów o dużym kącie wystarczą okna o mniejszym rozmiarze.

Jeżeli konstrukcja dachu umożliwia, to warto wypróbować również tzw. okna kolankowe. Łączą one okna połaciowe z tymi montowanymi w ścianie. Dzięki, takiemu rozwiązaniu pole widzenia jest dużo większe niezależnie od tego czy obserwator siedzi czy stoi.

Sufit ze skosami

Jak radzi projektantka wnętrz, Agnieszka Błochowiak, skosy oraz sufity najlepiej malować w tym samym odcieniu. Najlepiej używać kolorów lekkich i naturalnych. Dobrze sprawdzi się chociażby off white bądź czysta biel. Natomiast wzorów oraz ciemnych kolorów należy unikać podczas pracy ze skosami.

Jeżeli chodzi o oświetlenie, ze względu na skosy pojawiające się w mieszkaniu i najlepiej unikać oświetlenia punktowego, zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy wiszące, podłogowe i stołowe. Oświetlą dokładnie przestrzeń oraz nadadzą niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, radzi pracownia MOA Design. 

Mieszkania nad poddaszach są bardzo klimatyczne zwłaszcza w starych budynkach mieszkalnych, charakterystyczne odsłonięte drewniane belki konstrukcyjne dachu stanowią już główną dekorację, dlatego warto o nie zadbać i podkreślić ich urok. - podpowiada projektantka wnętrz, Agnieszka Błochowiak. 
Co można zorganizować na poddaszu?

Możliwości aranżacyjne na poddaszu są niemal nieograniczone. Gdy powierzchnia nie jest duża najlepszym rozwiązaniem jest pokój przewidziany jako atresola. Idealne rozwiązanie dla dziecka które już bez strachu wchodzi po schodach. Jeżeli posiadamy nieco więcej przestrzeni warto zorganizować pokój bądź nawet całe piętro z łazienką. Dzięki dodatkowej powierzchni możemy wygospodarować na przykład podział mieszkania bądź domu na strefę wypoczynkowa i prywatną. Poddasze może być też idealnym miejscem pod master bedroom czyli sypialnie gospodarzy połączoną wraz z łazienką i garderobą przeznaczoną jedynie na ich użytek.