Mieszkanie tańsze o 120 tys. zł? Wystarczy szukać wad. "Ciemne, zbyt blisko ulicy, za daleko od sklepu"

Przed zakupem mieszkania warto zrobić sobie krótkie szkolenie z negocjacji. Eksperci zapewniają bowiem, że cenę nieruchomości można obniżyć o średnio 120 tys. zł. Wystarczy umiejętnie wskazywać wady. Jakie?

Cena mieszkania często może zwalić z nóg, okazuje się jednak, że można ją skutecznie obniżyć. Eksperci firmy Cenatorium, specjalizującej się w rynku nieruchomości, przygotowali raport, w którym informują, ile można utargować z ceny i w jaki sposób to zrobić. 

Cena mieszkania niższa o 120 tys. zł? To możliwe

Najłatwiej obniżyć cenę mieszkania w Gdyni. Tu średnia zmiana wynosi - względem oferty początkowej - 120 tys. zł. W Warszawie można, umiejętnie negocjując, obniżyć cenę mieszkania o 900-1200 zł za metr. Pozwoli to zaoszczędzić przeciętnie 63 tys. zł - wyliczają eksperci cytowani przez portal Money.pl

Jak dokonać obniżki? Przede wszystkim warto przyjść przygotowanym na spotkanie ze sprzedawcą. Na przykład zamówić wcześniej raport o cenach nieruchomości w okolicy. Wtedy łatwo jest powiedzieć: "pan proponuje tyle, ale ja wiem, że na tej ulicy sprzedaje się lokale za dużo mniej" - wyjaśnia Mariusz Kurzac z Cenatorium. 

Są też inne sposoby. - Klient po prostu wskazuje wady nieruchomości. Mieszkanie może być na przykład ciemne, położone zbyt blisko ulicy, położone za daleko od sklepu, albo tuż przy głównej ulicy. Wady zawsze się znajdą - radzi ekspert. Obniżać można nie tylko ceny mieszkań nowych, ale również tych z rynku wtórnego. - Zawsze argumentem może być stara kuchnia czy nieodświeżona łazienka - wyjaśnia Kurzac. 

Ile można oszczędzić na zakupie mieszkania?

Z analiz wynika, że zaoszczędzenie kilkuset złotych na metrze mieszkania jest możliwe w zasadzie w każdym większym mieście. I tak w Gdyni cena ofertowa, czyli taka, której sprzedawca żąda np. w ogłoszeniu, wynosi przeciętnie 10,86 tys. zł. Cena transakcyjna, czyli cena faktycznego zakupu, wynosi już przeciętnie 8,59 tys. zł. Różnica jest pokaźna - wynosi 2270 zł na metrze. 

W Krakowie przeciętna cena ofertowa wynosi 10,87 tys. zł, a ofertowa 8,71 tys. Oszczędzić można więc 1474 zł na metrze. We Wrocławiu ceny wynoszą odpowiednio 8,93 i 7,73 tys. zł (różnica to 1201 zł), w Poznaniu ceny wynoszą 8,18 i 7,31 tys. zł (oszczędzić można więc 873 zł). 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<