10 pomysłów na szarą łazienkę

Modna, a jednocześnie ponadczasowa. Szarość w łazience można wykorzystać zarówno jako dobrą bazę do wielu aranżacji, jak i główny element wystroju. Od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością przy urządzaniu nowoczesnych łazienek. Pokazujemy 10 inspiracji, jak wykorzystać szarość we wnętrzu łazienki.

Szary ma wiele odcieni. Chłodne i stonowane szarości nadają wnętrzu surowości. To tony raczej neutralne, które są dobrą bazą do aranżacji w stylu minimalistycznym, nowoczesnym lub industrialnym. Z kolei ciepłe odcienie szarego pasują do wnętrz przytulnych, nawiązujących stylistyką do natury. Wystrój skandynawski lub rustykalny bazuje na jasnej ciepłej kolorystyce, uzupełnionej o elementy w odcieniach drewna, zieleni lub błękitu. Ciepła szarość idealnie wpisuje się w oba te style.

Metaliczna stal, chromowane elementy wykończenia i srebrne dodatki – pamiętajmy, że to też różne wydania szarego. To kolor bardzo uniwersalny, który obecnie kojarzony jest z nowoczesnością, czystością i dobrym designem.

Odcienie szarości – podstawa nowoczesnej łazienki

Szare ściany lub posadzka, szare szafki do łazienki i dodatki – szarość można wykorzystać w wystroju wnętrza na wiele sposobów. W zależności od pomysłu na aranżację, szarość może być tłem dla innych elementów lub dodatkiem, który nada charakter całemu wnętrzu.

Kolorystyka w odcieniach szarości dobrze łączy się z bielą, czernią i drewnem. Pasują do niej wyraziste soczyste kolory, takie jak: fiolet, żółcie, różowy (zarówno przydymiony róż, jak i fuksja), pomarańczowy, czerwień, zieleń i granat. Te barwy ożywią wnętrze, wprowadzając ciekawy, nieco awangardowy styl. Modne w ostatnich sezonach są projekty w manierze Art Deco, gdzie bazowe szare wyposażenie uzupełnione jest o akcenty w różnych nasyconych kolorach.

Szukając inspiracji jak urządzić szarą łazienkę, warto zaglądać na strony projektantów wnętrz i producentów wyposażenia. Znajdziemy tam pomysły, jak zestawić konkretne elementy wyposażenia i jak dobrać dodatki oraz konkretne porady, jak stworzyć wnętrze wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Oto garść pomysłów, jak może wyglądać szara łazienka – porady KOŁO >>

Oto 10 najciekawszych propozycji, jak wykorzystać szarość w różnym wydaniu w aranżacjach nowoczesnych łazienek:

1. Minimalistyczna szarość w różnych odcieniach

Szare ściany i kamienna posadzka, uzupełniona o białą klasyczną ceramikę o prostych ponadczasowych bryłach – to najlepszy opis szarej minimalistycznej łazienki. Ograniczona do absolutnego minimum ilość przedmiotów, a wszystkie kosmetyki i akcesoria ukryte w nie rzucających się w oczy grafitowych szafkach, szufladach i innych pojemnikach. W monochromatycznych aranżacjach wyróżniających się wyrafinowaną prostotą warto zagrać gradacją różnych odcieni szarego. To podkreśli wyjątkowość wnętrza, a jednocześnie uchroni przed uczuciem monotonii.

2. Lustrzane szafki do łazienki w stylu glamour

Błyszczące srebrne lub lustrzane dodatki stanowią idealny kontrast do gładkich matowych szarych płytek. W łazience w stylu glamour na tle szarości i bieli idealnie komponują się srebrne dodatki odbijające światło. Może to być bogato zdobiona rama lustra, błyszczące pojemniki, kryształowy żyrandol lub meble z ciekawą fakturą frontów. W kolekcji TWINS dostępne są szare szafki podumywalkowe KOŁO z kolorystyce srebrnego grafitu oraz szafki wiszące z lustrzanymi frontami. Oba te rozwiązania sprawiają, że wnętrze jest rozświetlone i pełne blasku, tak charakterystycznego dla stylu glamour.

3. Szaro-czarna łazienka

Czerń jest świetnym uzupełnieniem do szarości, trzeba jednak zachować umiar, by nie przytłoczyć wnętrza zbyt ciemną kolorystyką. To ważne szczególnie w łazienkach o niewielkim metrażu. Aranżacje nowoczesnych szarych łazienek często opierają się na szarych płytkach na ścianach i podłodze, białej ceramice i czarnym wykończeniu (np. baterie, fronty szafek, dodatki, ręczniki, osłony oświetlenia). Takie zestawienie tworzy elegancki i wyważony wystrój, nawiązujący do modnej stylistyki loftowej i industrialnej.

4. Szara łazienka z drewnem

Drewno świetnie komponuje się z niemal każdym odcieniem szarości. Ciemne grafitowe szafki wiszące do łazienki KOŁO idealnie łączą się z jasnym, wręcz surowym drewnem na posadzce lub na blacie pod umywalką. Z kolei jasna ciepła szarość rozjaśnia i dodaje przytulności wnętrzom z wiekowymi i wysłużonymi drewnianymi meblami. Często stosowanym połączeniem jest zastosowanie drewna (lub płytek drewnopodobnych) na posadzce i na jednej ze ścian (lub jej fragmencie), podczas gdy pozostałe ściany pozostają w odcieniu jasnej szarości. Idealnym dopełnienie są tu szafki z lakierowanymi błyszczącymi frontami.

5. Szary i biały jako baza

Szarość, podobnie jak biel, jest świetną bazą do wielu aranżacji, czasami w zupełnie różnych stylach. To kolory ponadczasowe, a jednocześnie bardzo uniwersalne. Wybierając wyposażenie o neutralnym, ale nowoczesnym wzornictwie, możemy stworzyć bazę otwierającą wiele możliwości aranżacyjnych. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią często zmieniać styl wyposażenia swojej łazienki. Drewniane dodatki i zielone rośliny zbudują atmosferę przytulnego skandynawskiego wnętrza, czarne matowe akcenty stworzą łazienkę w loftowym stylu, a dodanie akcentów w wyrazistych i soczystych kolorach nada pomieszczeniu nieco awangardowego charakteru.

6. Beton w nowoczesnej łazience

Już sama faktura i charakterystyczna szarość betonu tworzą surową, ale jednocześnie modną stylizację. Początkowo beton kojarzony był wyłącznie z wnętrzem industrialnym i nowojorskim. Obecnie świetnie komponuje się z niemal każdą nowoczesną aranżacją wnętrza. Warto stosować go na zasadzie kontrastu z białymi błyszczącymi frontami szafek łazienkowych, klasyczną bielą ceramiki, stalowymi i chromowanymi akcesoriami i dodatkami o zdecydowanym charakterze.

7. Heksagonalne szare płytki

Heksagony i inne geometryczne wzory wprowadzają ciekawy motyw do wnętrza. Dobrym połączeniem są heksagonalne płytki w różnych kolorach: szarym, białym, czarnym i żółtym. Wystarczy wykorzystać ten motyw na jednej ścianie łazienki i subtelnie nawiązać do niego w kształcie lub kolorze dodatków, by stworzyć wnętrze o ciekawym wystroju.

8. Szara łazienka z wyrazistym kolorem

Stonowane odcienie szarości (matowe płytki, kamienne blaty, gres o charakterystycznej kamiennej fakturze) to dobra baza do uwypuklenia wyrazistego koloru. Z szarościami dobrze komponuje się żółć, fuksja, fiolet i czerwień – w wersji soczystej i nasyconej. Żywe kolory przełamują stonowany chłód szarości, wprowadzając ciekawe urozmaicenie we wnętrzu. Ważne jednak, by nie przytłoczyć go nadmiarem kolorów. Wybierzmy jedną barwę jako wyróżnik i starajmy się stosować ją z umiarem. Zdecydowanie lepiej będą wyglądać pojedyncze dodatki (pojemniki, ręczniki, dywaniki, ozdoby) w zdecydowanych kolorach, niż cała ściana lub posadzka w mocnej stylistyce.

9. Grafitowe szafki do łazienki

Innym pomysłem jest wykorzystanie szarego jako dodatku do białej lub niebieskiej łazienki. Jako tło (ściany, posadzka) stosuje się inny stonowany kolor, a połączenie z szarym przełamuje monotonną kolorystykę. Na tle białych płytek dobrze wyglądają grafitowe szafki łazienkowe, zarówno te poumywalkowe, jak i górne wiszące. Warto zestawić je z pokryciem ścian na zasadzie kontrastu faktur lub nawiązania do powtarzającego się wzoru. Szare szafki do łazienki tworzą też ciekawe połączenie z przydymionym niebieskim lub klasycznym navy na ścianach pomalowanych farbą.

10. Posadzka w odcieniu szarości

Szarość to nie tylko synonim nowoczesności. To też kolor mający praktyczny wymiar - na szarej posadzce zabrudzenia są mniej widoczne. Aby uniknąć optycznego obniżenia wnętrza przez ułożenie szarej posadzki, warto dopełnić projekt łazienki białymi błyszczącymi elementami wyposażenia (fronty szafek, szkliste płytki, błyszcząca ceramika) oraz dużymi lustrami.

dgs
Zestaw Uno Kyra 80
Sprawdź
sdf
Słupek Uno 30 2D1S
Sprawdź