28 kondygnacji, ale budynek cały z drewna? Wszystko dzięki drewniano-betonowym płytom

Budownictwo drewniane przeżywa na świecie swój renesans. Z tego materiału buduje się coraz więcej i wyżej. Bite są kolejne rekordy wysokości budynków wykonanych w technologii drewnianej. Teraz powstanie budynek mający aż 28 kondygnacji.

Budownictwo drewniane towarzyszy historii ludzkości od praktycznie samego początku. W ostatnich stuleciach pojawiło się wiele konkurencyjnych materiałów takich jak stal, beton, czy cegły. 

Budownictwo wysokościowe i drewniane

Rozpoczyna się budowa jednego z najwyższych budynków wykonanych z drewna. Niesamowita konstrukcja zostanie wzniesiona w Szwajcarii. Budynek ma mieć 28 pięter i ponad 80 metrów wysokości. Będzie to najwyższa tego typu konstrukcja w Szwajcarii i niemal najwyższy budynku drewniany na świecie. Obecny rekord należy do budynku Mjos w Brumunddal (Norwegia), wieża mierzy rekordowe 85,4 metra.

Konstrukcja nośna budynku zostanie oparta o materiały drewniane. Projektanci - studio Implenia - postawiło na ten surowiec głównie z powodów ekologicznych. Jak wyliczyli architekci, wykonanie konstrukcji nośnej przy wykorzystaniu drewna sprawi, że wykorzystanie materiałów nieodnawialnych zostanie zredukowanych o 37 proc. względem standardowej konstrukcji stalowej. 

Ta nowatorska konstrukcja powstanie dzięki zastosowaniu specjalnej drewnianej ramie oraz użyciu specjalnych drewniano-betonowych płyt. Materiały musiały wcześniej zostać poddane testom, które potwierdziły stabilność, bezpieczeństwo oraz odporność na wibracje. 

Drewno jest ekologiczne

Wśród licznych materiałów budowlano-konstrukcyjnych drewno jest przez ekspertów uznawane za najbardziej ekologiczny budulec. Ale jak to możliwe, skoro używanie go w budownictwie napędza wycinkę lasów? 

Drewno to jedyny materiał budowlany, który charakteryzuje się ujemną emisją CO2. Czyli emisja dwutlenku węgla powstała w całym procesie produkcji jest mniejsza niż przetworzenie CO2 w fazie wzrostu drzewa. Właśnie ten mechanizm sprawia, że nie ma drugiego takiego materiału budowlanego. 

W przypadku projektu Pi dzięki ograniczeniu samego ciężaru konstrukcji nośnej już na etapie budowy umożliwi zaoszczędzić aż 1700 ton emisji CO2. Twórcy podali również, że do oszczędności można doliczyć jeszcze 3333 ton CO2, które zostaną przechowane w drewnie jako materiale budowlanym. 

Polska, póki co nie może pochwalić się żadnym dużym budynkiem wykonanym z drewna. Ale także mamy się czym pochwalić. W Gliwicach znajduje się najwyższa konstrukcja drewniana (nie budynek) na świecie. Chodzi rzecz jasna o wieżę radiową, która ma 111 metrów wysokości. Ta niezwykła konstrukcja przetrwała drugą wojnę światową, a w swojej długiej historii służyła między innymi do zagłuszania radia Wolna Europa. Obecnie konstrukcja wchodzi w skład ekspozycji Muzeum w Gliwicach. 

Co ciekawe, wieża wykonana w całości z drzewa modrzewiowego, została wykonana bez użycia ani jednego gwoździa.