Mieszkanie Plus w Katowicach jest tak drogie, że mieszkańcy sami rezygnują z możliwości "tańszego" najmu

Program Mieszkanie Plu jest skierowany do osób średnio zamożnych oraz tych niżej sytuowanych. Ma umożliwiać między innymi tańszy niż komercyjny najem. Ale w katowickiej odsłonie programu jest na odwrót. To mieszkanie w ramach Mieszkania Plus jest droższe.

Choć nie wybudowano obiecywanych 100 tysięcy mieszkań, to jednak w ramach programu Mieszkanie Plus powstało i nadal powstają setki lokali. Te jednak nie zawsze oferują to co, miały oferować. Czyli niską cenę. 

Mieszkanie Plus jednak drogie?

Założenia programu nie były złe. Rząd planował budowę tanich mieszkań pod wynajem, oraz pod wynajem z opcją dojścia do własności. W tym celu gminy i Skarb Państwa miał przekazywać za darmo grunt pod budowę, dzięki czemu sam koszt postawienia budynków miał wynosić maksymalnie 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Ponadto, w międzyczasie uruchomiono system dopłat do czynszów Mieszkanie na Start, w przypadku którego praktycznie wszystkie inwestycje z programu Mieszkanie Plus załapują się do dopłat. Czynsze w tych mieszkaniach udostępnionych w ramach programu i tak powinny być niższe. 

Niestety mimo zapewnień, w wielu miejscach, gdzie mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus powstały, ceny nie należą do najniższych. I są często po prostu cenami rynkowymi, bądź tak jak w przypadku Katowic wyższymi niż rynkowe. 

Nowy Nikiszowiec

Najnowsze osiedle w Katowicach ma wszystko by stać się prawdziwą perłą w koronie programu Mieszkania Plus. Nie dość, że jest bardzo duże (udostępniono 513 mieszkań) to jeszcze osiedle Nowy Nikiszowiec otrzymało nominację do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie - Miesa van der Rohe Award. Ma też niezłą komunikacyjnie lokalizację. 

Niestety, te wszystkie atuty jednak kosztują. Dużo więcej niż spodziewali się przyszli lokatorzy. Jak się okazało, średni czynsz w Nowym Nikiszowcu wynosi 29,5 zł/m2. Ale to koszt bez mediów czy opłaty za wywóz śmieci. Szybko policzono za 60-metrowe mieszkanie przyjdzie zapłacić 2400 zł + media. Całkiem sporo. Średnia cena najmu tej powierzchni w Katowicach to ok. 2200 zł z mediami. 

Efekt jest prosty do przewidzenia. Wielu spośród tych, którym udało się do udziału w programie załapać ostatecznie rezygnuje - donosi serwis fakt.pl. 

- Część chętnych rezygnuje z podpisania umów, bo nie stać ich na tak wysoki czynsz - podaje serwis fakt.pl.

Zaskakuje to, tym bardziej że na wspomniane 513 mieszkań złożono aż 2116 wniosków. Niestety, ostatecznie zakwalifikowano jedynie 907, pozostałe zostały odrzucone z różnych powodów. Część nie posiadała wszystkich załączników, inne po prostu nie spełniały warunków programu. 

Póki co, umowy najmu będą oferowane bez możliwości dojścia do własności. PFR Nieruchomości odpowiedzialne za komercyjną część programu Mieszkanie Plus podaje, że w tym czasie załatwi formalności związane z wydzieleniem mieszkań, założeniem dla nich Ksiąg Wieczystych, rozliczeniem inwestycji, etc. Dopiero wtedy będzie można podpisać stosowne umowy. 

Źródło: fakt.pl