PiS przejął Westerplatte, bo to "reduta polskości". Teraz tam zbudują parking i hotel

Na terenach przy pomniku na Westerplatte, powstanie duży parking i budynek mieszczący pięć apartamentów. W piątek mamy poznać szczegóły budowy całego założenia muzealnego. Powstać w tym miejscu ma Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

W 2020 roku tereny wokół pomnika na Westerplatte przejął Skarb Państwa od władz samorządowych miasta Gdańsk. PiS przejął grunt pod budowę planowanego muzeum, zarzucając dotychczasowym zarządcom brak aktywności. Sami zaczną od budowy parkingu i apartamentów. 

Będzie muzeum na Westerplatte...

Budowę muzeum zapowiedziano w zeszłym roku. Całość zabudowań ma objąć większość półwyspu i zakończyć się w 2027 roku. A pierwsze efekty zmian, mamy ujrzeć już w 2022 roku, gdy powstanie nowy cmentarz żołnierski.

Pozostałe prace mają objąć budowę nowego obiektu muzealnego przy kopcu, na którym stoi pomnik Obrońców Wybrzeża, oraz adaptację i częściową rekonstrukcję dawnych budynków składnicy m.in. stacji kolejowej i placówki Fort. Całość natomiast ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

- Westerplatte to reduta polskości. To wielka lekcja patriotyzmu, oddania ojczyźnie do końca - podkreślał w czasie ostatnich obchodów minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Spotykamy się w tym miejscu szczególnym, które przez lata było zaniedbane. Dziś przywracamy powagę tego miejsca - dodawał. 

...ale najpierw parking

Nim powstanie jednak założenie muzealne, ma powstać parking na 180 samochodów i 20 autobusów, oraz dwupiętrowy budynek użytkowy. Mają się w nim znaleźć lobby, kasy biletowe, sklep muzealny, zaplecze kuchenne. Na piątrze mają się znaleźć również sala wielofunkcyjna, restauracja, biura, taras oraz wspomniane apartamenty. 

Właśnie ten parking oraz apartamenty burzą część internautów. Internauci na wieść o tych planach nie kryją oburzenia. Zarzucają nowym zarządcom skok na kasę oraz brak szacunku. 

Będzie centrum handlowe, ale tylko dla wybranych.
To się nazywa złodziejstwo Na trupach budynki mieszkalne?
Proste. PiS sprzeda wszystko, aby wykarmić swoje kadry.

-piszą użytkownicy Twittera pod poniższą informacją. 

Budynek ma mieć 1,6 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Cztery apartamenty będą mieć łączną powierzchnię ok. 120 metrów kwadratowych oraz jeden "oficerski" o powierzchni 65 m2. Póki co, nie ma planów modernizacji istniejącego obecnie parkingu znajdującego się bliżej Wartowni nr 5.